سرمایه‌گذاران از چین عازم هند شدند؛ نگرانی از حبابی شدن قیمت سهام در بورس بمبئی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دفاتر کار کارآفرینان جوان هندی در دهلی نو
دفاتر کار کارآفرینان جوان هندی در دهلی نو   -  Copyright  AP Photo

هند که مدت‌ها یک بازار رو به رشد اما انتخاب دوم آسیایی برای سرمایه‌گذاران بود، در پی مداخله‌های اخیر دولت چین در روند فعالیت شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه فناوری‌های نو، به مقصد اصلی سرمایه‌ها بدل شده است. اما آیا چشم‌انداز این سرمایه‌گذاری‌ها روشن است؟

بر اساس گزارش نشریه ایژن ونچر کپیتال(Asian Venture Capital Journal) به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری در بخش فناوری چین طی سه ماهه منتهی به سپتامبر گذشته، ۱.۵ دلار روانه بازار شده است. بر همین اساس، شاخص سهام ۳۰ شرکت برتر بورس بمبئی(Sensex) در سال جاری میلادی ۲۵ درصد افزایش یافته و بهترین عملکرد را در بین اقتصادهای بزرگ آسیا داشته است؛ ولی در همین مدت شاخص بورس شانگهای(SE Composite) تقریبا ثابت بوده است.

همچنین در حالی که سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده توسط استارت‌آپ‌های فعال در حوزه فناوری چین دچار نخستین افت خود در هفت سال گذشته شده، رقبای آنها در هند تاکنون ۲.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ جمع‌آوری کرده‌اند که در مقایسه با مجموع رقم ثبت شده در سال گذشته جهشی ۵۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

به باور کارشناسان، محدودیت‌های تازه که از سوی دولت چین برای فعالیت شرکت‌های خصوصی وضع شده و نیز افزایش کنترل‌ها و دخالت‌های این دولت به ویژه در فعالیت شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات موجب افزایش جذابیت بازار هند برای سرمایه‌گذاران و فعالان این حوزه شده است.

چنان‌که کرم دولت سینگ از مدیران شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری تاچ‌استون پارتنرز(Touchstone Partners) به فایننشیال تایمز گفته است: «سرکوب‌های نظارتی که چین در ۱۲ ماه گذشته انجام داده، سرمایه‌گذاران را وادار کرده است که نگاه مثبت‌تری به هند داشته باشند. اما این فقط فشار نیست، کشش نیز وجود دارد. کشش دیجیتالی شدن سریعی است که [در هند] در حال وقوع است.»

اما هرچند که سرکوب فناوری‌های نو در چین، ثبات نسبی بازار هند را برجسته کرد ولی کارشناسان تاکید دارند که سرمایه‌گذاری در هند نیز خطرات خاص خود را دارد. چرا که از هم اکنون این نگرانی وجود دارد که بازارهای پررونق شده فناوری در هند با تشدید رقابت برای خرید سهام شرکت‌ها اسیر حباب قیمت‌ها شوند و این شرکت‌ها نتوانند بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران را محقق کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با تمام پتانسیلی که بخش فناوری‌های نو در هند دارد، قدرت خرید عمومی تولید ناخالص داخلی سرانه در این کشور پایین‌تر از چین است. همچنین با وجود جمعیت ۱.۴ میلیاردی هند، تخمین‌های صورت گرفته در مورد اندازه بازار خدمات دیجیتالی در این کشور به دلیل فقر گسترده‌ و ضریب نفوذ پایین‌تر اینترنت، کوچک‌تر از چین است.

بنابراین هنوز مشخص نیست که شور و شوق فزاینده سرمایه گذاران برای حضور در بخش فناوری هند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت ولی انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌های فعال در بورس بمبئی، چشم‌انداز واقعی سرمایه‌گذاری‌های تازه در هند را روشن خواهد کرد.