Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشکیل نیروی واکنش سریع اتحادیه اروپا؛ هدف طرح «قطب‌نمای استراتژیک» چیست؟

مانور مشترک نیروهای اتحادیه اروپا و ناتو در بوسنی و هرزگوین، اکتبر ۲۰۲۱
مانور مشترک نیروهای اتحادیه اروپا و ناتو در بوسنی و هرزگوین، اکتبر ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس پیش‌نویس طرح «قطب‌نمای استراتژیک»، اتحادیه اروپا در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵ یک نیروی نظامی مشترک با حضور حداکثر پنج هزار نیرو برای مداخله در طیفی از بحران‌ها و بدون اتکا به ایالات متحده تشکیل دهد.

آگهی

بر اساس پیش‌نویس طرح «قطب‌نمای استراتژیک»، اتحادیه اروپا در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی یک نیروی نظامی مشترک با حضور حداکثر پنج هزار نیرو برای مداخله در طیف وسیعی از بحران‌ها و بدون اتکا به ایالات متحده تشکیل دهد.

در این پیش‌نویس ۲۸ صفحه‌ای نتیجه‌گیری و تاکید شده که «توان آرایش سریع قشون اتحادیه اروپا» باید بر پایه ترکیبی از نیروی زمینی، هوایی و دریایی تشکیل شود تا بسته به نوع بحران پیش آمده بتوان از ترکیب مورد نیاز آنها به سرعت استفاده کرد.

وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا بحث و گفتگو درباره پیش‌نویس این طرح را عصر دوشنبه در بروکسل آغاز کردند که روز سه‌شنبه نیز ادامه یافت. هدف آنها این است که تا مارس سال آینده بر سر یک سند نهایی به توافق برسند.

ایتالیا و فرانسه، دو قدرت نظامی اتحادیه اروپا، از این پیش‌نویس استقبال کرده‌اند. البته دیدگاه دولت ائتلافی آلمان نیز که به زودی تشکیل می‌شود، در حصول توافق در مورد این طرح بسیار مهم خواهد بود.

رهبران اتحادیه اروپا دو دهه پیش و برای نخستین بار در مورد تشکیل یک نیروی ۵۰ تا ۶۰ هزار نفری به توافق رسیدند ولی در اجرایی کردن آن ناکام ماندند.

اکنون، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه ارپا، با ارائه پیش‌نویس «قطب‌نمای استراتژیک» که حاوی دکترین نظامی و دفاعی اتحادیه اروپاست، تلاش تازه‌ای را برای جلب همراهی اعضا برای تشکیل ارتش مشترک اروپایی آغاز کرده است.

آقای بورل در پیشگفتار آن بر «در خطر بودن اتحادیه اروپا» تاکید کرده و نوشته است: «تمامی تهدیدهایی که ما با آن روبرو هستیم در حال تشدید است و ظرفیت تک تک کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با آنها نه تنها کافی نیست بلکه رو به کاهش است.»

در پیش‌نویس «قطب‌نمای استراتژیک» آمده است: «ما به سرعت، استحکام و انعطاف‌پذیری بیشتری برای انجام طیف وسیعی از وظایف اتحادیه اروپا در مدیریت بحران‌های نظامی نیاز داریم.»

در این پیش‌نویس همچنین تاکید شده است: «ما باید بتوانیم به تهدیدات قریب‌الوقوع و در مواجهه با یک وقعیت بحرانی واکنش سریع نشان دهیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

البته جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز اخیرا چنین اقدامی را مکمل ناتو دانسته؛ هر چند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا آن را توهین‌آمیز توصیف کرده بود.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۷ میلادی یک گروه واکنش سریع را که متشکل از هزار و پانصد نیروی نظامی است، تشکیل داده ولی علیرغم تلاش برای استقرار آنها در چاد و لیبی، هنوز از آن استفاده‌ای نشده است. 

در پیش‌نویس طرح «قطب‌نمای استراتژیک» نیز تاکید شده که تجزیه گروه‌های نظامی به واحدهای کوچکتر می تواند آنها را انعطاف‌پذیرتر و قابل استقرارتر کند لذا اتحادیه اروپا نباید به دنبال تشکیل ارتشی بزرگ، کم‌تحرک و غیرمنعطف باشد.

هر چند الزامی به مشارکت تمامی ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در ارتش مشترک وجود ندارد ولی تصویب طرح تشکیل آن نیازمند اجماع عمومی کشورهای عضو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا: طرح «دفاع مشترک اروپایی» مکمل ناتو خواهد بود

توافق امنیتی «آکوس»؛ ماکرون به دنبال نقش راهبردی‌تر اتحادیه اروپا در منطقه هند و اقیانوس آرام است

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی