Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تدوین دکترین نظامی اتحادیه؛ بورل: اروپا در خطر است

جوزپ بورل
جوزپ بورل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه نخستین پیش‌نویس «قطب‌نمای استراتژیک» را که حاوی دکترین نظامی و دفاعی اتحادیه اروپاست، به دیپلمات‌های اروپایی ارائه می‌کند.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه نخستین پیش‌نویس «قطب‌نمای استراتژیک» را که حاوی دکترین نظامی و دفاعی اتحادیه اروپاست، به دیپلمات‌های اروپایی ارائه می‌کند.

خبرگزاری رویترز که به نسخه‌ای از این پیش‌نویس دست یافته، اعلام کرد که آقای بورل در پیشگفتار آن بر «در خطر بودن اتحادیه اروپا» تاکید کرده و نوشته است:«تمامی تهدیدهایی که ما با آن روبرو هستیم در حال تشدید است و ظرفیت تک تک کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با آنها نه تنها کافی نیست بلکه رو به کاهش است.»

بر پایه گزارش رویترز این «قطب‌نمای استراتژیک» به چارچوب استراتژیک ناتو شباهت دارد و حتی اهداف اتحاد ناتو و ارتش اروپا را نیز مشخص کرده است.

آقای بورل همچنین یادآور شده که در حال حاضر ائتلاف ناتو به رهبری ایالات متحده مسئول اصلی دفاع از اروپا را برعهده دارد، این در حالی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا با وجود برخورداری از سربازان بسیار آموزش دیده، نیروی سایبری، دریایی و هوایی و هزینه‌کرد منابع مضاعف دفاعی در ۲۷ ارتش مستقل، در انجام رزمایش‌ها و عملیات نظامی در سطح متوسطی قرار دارند.

با وجود حصول پیشرفت‌های در ایجاد یک صندوق دفاعی مشترک برای توسعه توان تسلیحاتی اروپا، اعضای اتحادیه هنوز در مورد تشکیل ارتش واحد اروپایی به توافق نهایی نرسیده‌اند و قرار است وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا به همین منظور روز دوشنبه گردهم آیند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که کشورش تا دو ماه دیگر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را عهده‌دار خواهد شد از حامیان جدی تشکیل ارتش واحد اروپایی است. این طرح با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و خروج آمریکا از افغانستان از حامیان بیشتری در اتحادیه اروپا برخوردار شده است. البته سران اتحادیه این اطمینان را به آمریکا داده‌اند که توسعه ظرفیت‌های نظامی مستقل این اتحادیه را به متحد مفیدتری برای ایالات متحده بدل خواهد کرد. امائول ماکرون که در بهار آینده باید شانس مجدد خود را برای راه یابی به کاخ الیزه امتحان کند در فقدان آنگلا مرکلی که طبیعتا تا قبل از شروع دوره ریاست فرانسه قدرت را به صدراعظم بعدی آلمان خواهد سپرد بشدت به عملیاتی شدن این طرح علاقمند است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشکیل «ائتلاف واکنش سریع» و ارتش مستقل اتحادیه اروپا؛ گفتگوهای مهم وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه

مخالفت نخست وزیر هلند با تشکیل ارتش اروپایی مورد نظر ماکرون

ستاد فرماندهی ارتش اروپا تاسیس خواهد شد