وزیر دفاع آمریکا: طرح «دفاع مشترک اروپایی» مکمل ناتو خواهد بود

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طرح «دفاع مشترک اروپایی» یکی از اولویتهای فرانسه برای دورۀ ریاست بر اتحادیه اروپا است. ریاست دوره‌ای این اتحادیه در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به فرانسه واگذار می‌شود. برخی از کشورهای اروپایی بر این باورند که رویکرد واشنگتن طی یک دهه اخیر، نشان‌دهنده نیاز اتحادیه اروپا به «استقلال راهبردی» بیشتر است.

آگهی

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه ضمن استقبال از طرح تقویت دفاع نظامی در اروپا گفت که چنین طرحی می‌تواند مکمل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باشد.

طرح دفاع مشترک اروپایی یکی از اولویت‌های فرانسه برای دوره ریاست بر اتحادیه اروپا است. ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۲۲ میلادی به فرانسه واگذار خواهد شد.

یکی از اهداف این طرح در کنار تولید مشترک سلاح و تجهیزات نظامی، ایجاد نیروی نظامی اتحادیه اروپا است تا امکان استفاده از آن در جریان بحران‌ها وجود داشته باشد.

وزیر دفاع دولت جو بایدن در حاشیه نشست ناتو در بروکسل گفت: «تمایل داریم که شاهد ابتکاراتی باشیم که مکمل کارهایی است که ناتو انجام می‌دهد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح (دفاع) فرانسه نیز اظهار داشت که طرح تقویت دفاع نظامی اروپا به سود آمریکا خواهد بود و به تقویت ناتو منجر خواهد شد.

خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان و عدم مشورت واشنگتن با پاریس برای تشکیل اتحادی جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام به بحث بر سر لزوم تقویت دفاع نظامی اروپا دامن زده است. برخی از کشورهای اروپایی بر این باورند که رویکرد واشنگتن طی یک دهه اخیر نشان‌دهنده نیاز اتحادیه اروپا به «استقلال راهبردی» بیشتر است.

در مقابل گروهی دیگر از کشورهای اروپایی تاکید می‌کنند که اتحادیه اروپا در هر صورت به توانایی‌های نظامی آمریکا وابسته خواهد بود.

از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۱ کشور عضو ناتو هستند. کشورهای شرق اروپا به طور خاص به دلیل نگرانی‌هایی که از نفوذ روسیه دارند از فاصله گرفتن از ناتو یا هرگونه اقدامی که ممکن است اینگونه تفسیر شود، اجتناب می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشکیل نیروی واکنش سریع اتحادیه اروپا؛ هدف طرح «قطب‌نمای استراتژیک» چیست؟

تشکیل «ائتلاف واکنش سریع» و ارتش مستقل اتحادیه اروپا؛ گفتگوهای مهم وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه

ایده تشکیل «نیروی دفاعی مشترک اروپایی» به واقعیت نزدیک می شود