تماس تلفنی بین مقام‌های اروپا و بلاروس؛ مینسک: سیاست تحریم بی‌فایده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم اتحادیه اروپا و بلاروس
پرچم اتحادیه اروپا و بلاروس   -  Copyright  canva pro

مینسک روز یکشنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) در تماس با جوزپ بورل، رییس دستگاه دیپلماسی اروپا گفت که سیاست تحریم علیه بلاروس «ناامیدکننده» و «بی‌حاصل» است.

تماس تلفنی ولادیمیر ماکی، وزیر امور خارجه بلاروس با جوزپ بورل، نخستین تماس در سطح بلندپایه بین بروکسل و مینسک از زمان شروع بحران اخیر است. بحرانی که اتحادیه اروپا، آن را به حکومت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس نسبت می‌دهد به طوریکه هزاران مهاجر که اغلب از خاورمیانه‌ آمده‌اند در مرز بین اتحادیه اروپا و بلاروس تجمع کرده‌اند.

آقای بورل پیش از این هشدار داده بود که بروکسل تحریم‌های خود را روز دوشنبه (فردا) تشدید خواهد کرد و همه کسانی را که در قاچاق مهاجران به بلاروس دخیل هستند از جمله خطوط هوایی، آژانس‌های مسافرتی و مقامات، شامل آن خواهند شد.

طبق بیانیه وزارت خارجه بلاروس، ولادیمیر ماکی به جوزپ بورل، «اقدامات اتخاذ شده از سوی بلاروس برای کاهش موج مهاجرت از آسیا، آفریقا و خاورمیانه» را اطلاع داده است.

مینسک در این بیانیه اضافه کرده است که دو مقام مسئول از همکاری با سازمان‌های مرتبط با سازمان ملل که می‌توانند به مهاجرانی که در سرمای هوا در مرز گیر افتاده‌اند کمک کنند صحبت کردند.

آقای بورل در توییتی گفت که در گفت‌وگو با آقای ماکی بر «وضعیت انسانی بحرانی در مرز اتحادیه اروپا» تاکید کرده است.

او گفت: «از زندگی مردم باید محافظت شود و دسترسی به سازمان‌های بشردوستانه باید مجاز باشد.»

وی افزود: «وضعیت فعلی غیرقابل قبول است و باید پایان یابد. مردم نباید به‌عنوان سلاح استفاده شوند.»

ورشو روز یکشنبه اعلام کرد ده‌ها مهاجر پس از ورود از بلاروس به لهستان دستگیر شده‌اند و هشدار داد که پیش از نشست سران اتحادیه اروپا برای بررسی تحریم‌های شدیدتر علیه مینسک ممکن است مهاجران از حصارهای مرزی بگذرند و وارد لهستان شوند.

اتحادیه اروپا، لوکاشنکو را به سازماندهی این بحران می‌کند. اما بلاروس بارها این اتهام را رد کرده است.