انحراف سیارکها از مسیر زمین؛ ناسا برای اجرای اولین ماموریت دفاع سیاره‌ای آماده می‌شود

Asteroid Chaser
Asteroid Chaser Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار است ماموریتی که «آزمایش تغییر مسیر حرکت سیارک دوتایی» یا «دارت» نام گرفته و یک ماموریت مشترک با آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز است، در ۲۳ نوامبر اجرا شود.

آگهی

ناسا در حال انجام آخرین مراحل لازم برای اجرای اولین ماموریت دفاعی سیاره‌ای در جهان است.

قرار است ماموریتی که «آزمایش تغییر مسیر حرکت سیارک دوتایی» یا «دارت» نام گرفته و یک ماموریت مشترک با آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز است، در ۲۳ نوامبر اجرا شود.

انجام این ماموریت به دانشمندان کمک خواهد کرد تا دریابند چگونه می‌توان یک سیارک را که در مسیر برخورد با زمین قرار دارد، از مسیر اصلی‌اش منحرف کرد.

منظور از سیارک دوتایی در این ماموریت، سیارک‌های «دیدیموس» و «دیمورفوس» است که دو جرم صخره‌ای معلق در فضا هستند و با یکدیگر حرکت می‌کنند.

سیارک کوچکتر یعنی «دیمورفوس» که با قطر ۱۶۰ متر به اندازه هرم بزرگ جیزه است، در واقع به عنوان قمر «دیدیموس» عمل می‌کند. این سیارک هر ۱۱.۹ ساعت یک دور کامل به دور سیارک بزرگتر می‌زند.

در چهارچوب این ماموریت ناسا، قرار است فضاپیمای «دارت» با هدف برخورد با سیارک «دیمورفوس» و تغییر مدار آن، پرتاب شود. این فضاپیما پس از پرتاب، باید در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی با سرعت ۶.۶ کیلومتر بر ثانیه با سیارک «دیمورفوس» برخورد کند و به این ترتیب سرعت حرکت مداریِ آن را ۰.۴ میلی‌متر بر ثانیه کاهش دهد.

این کار باعث می‌شود که انجام هر دور کامل این سیارک به دور «دیدیموس» حدود ۱۰ دقیقه طولانی‌تر شود. همین تغییر کوچک می‌تواند از وقوع فاجعه در جریان حرکت این سیارک جلوگیری کند.

«دارت» بخشی از یک ماموریت بزرگتر و دو قسمتی است که «ماموریت ارزیابی برخورد و انحراف سیارک» نام دارد. اجرای دومین قسمت این ماموریت بر عهده آژانس فضایی اروپا است و ماموریت «Hera» نام دارد. قرار است در چهارچوب این ماموریت نیز پیامدهای این برخورد مطالعه شود.

فضاپیمای «دارت» از پایگاه فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا پرتاب خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تایید وجود یک «سیارک تروجان» که تا ۴ هزار سال دیگر همراه با زمین به دور خورشید می‌چرخد

کاخ سفید از ناسا خواست برای کره ماه استانداردهای زمانی تعیین کند

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟