کشف یک کارخانه باستانی تولید شراب با قدمت ۲۷۰۰ سال در دهوک عراق

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
canva.com
canva.com   -  Copyright  Photo

باستان شناسان توانسته‌اند یک کارخانه شراب با قدمتی حدود ۳۰۰۰ سال را در کوه‌های اطراف شهر دهوک عراق کشف کنند.

خبر این کشف در ۲۴ اکتبر سال جاری میلادی از سوی دانشگاه دهوک اعلام شد و به گفته باستان شناسان، این کارخانه بطور دقیق‌تر در ۲۷۰۰ سال پیش یعنی در دوران حکمرانی سناخریب، پادشاه مشهور آشوری ساخته شده است.

این سازه از ۱۴ حوضچه پرس و انبار تشکیل شده و به گفته باستان شناسان عراقی، از این کارخانه برای تهیه شراب و سایر آبمیوه‌ها استفاده می‌شده است.

بوار طاهر، زمین شناس و باستان شناس عراقی می‌گوید: «از هر حوضچه برای له کردن محصولاتی مانند زیتون، انگور یا بقیه میوه‌ها و گرفتن آب آنها استفاده می‌شد. بنابراین ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد، آنها علم هندسی بسیار توسعه یافته‌ای داشتند و همانطور که می‌بینید سنگ‌ها را ابعاد منظم تراشیده‌اند. سنگها کاملا سازمان یافته هستند و همه آنها به یک اندازه و درست تراشیده شده‌اند.»

به گفته رئیس اداره میراث دهوک نیز «این کارخانه قدیمی‌ترین و بزرگترین کارخانه شراب سازی در شمال بین النهرین محسوب می‌شود».

او می‌افزاید: «این کارخانه از ۱۴ حوضچه تشکیل شده که به شکل مربع و مستطیل ساخته شده‌اند و برای تولید شراب استفاده می‌شدند. آنها از طریق کانال کوچکی به یکدیگر وصل می‌شدند و به این ترتیب آب حاصل از پرس مواد از طریق این کانال‌ها به انبارها منتقل می‌شدند.»

به گفته او این مایعات درنهایت در کوزه‌های سفالی ریخته و به نینوا، پایتخت آشوریان در آن زمان (موصل کنونی) فرستاده می‌شدند.