روسیه ۱۸ نفر را در پی رسوایی شکنجه در یک زندان اخراج کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
زندانی در روسیه
زندانی در روسیه   -  Copyright  AFP

سازمان زندان‌های روسیه روز چهارشنبه ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) اعلام کرد که ۱۸ تن از کارمندان خود را پس از رسوایی ناشی از پخش ویدئوهای تجاوز جنسی و اعمال شکنجه سیستماتیک در یک زندان اخراج کرده‌است.

سازمان غیردولتی گولاگو (Gulagu.net) در اوایل ماه اکتبر (ماه گذشته) ویدئوهایی را از وضعیت زندان ساراتوف منتشر کرد که یک زندانی سابق بلاروسی در زمان بازداشتش به این فایل‌های ضبط شده تحت عنوان تعمیر و نگهداری کامپیوتر دسترسی پیدا کرده بود. این فرد در حال حاضر از فرانسه درخواست پناهندگی کرده است.

این تصاویر به ویژه تجاوز جنسی به یک زندانی را با استفاده از میله در بیمارستان زندان در ساراتوف نشان می‌دهد. این افشاگری‌ها منجر به استعفای رئیس زندان آن منطقه و برکناری مسئولان زندان مربوطه شد و در پی آن پنج تحقیق آغاز شد.

آنتوان افرکین، سرپرست اداره زندان استان ساراتوف گفت که ۱۸ کارمند از کار برکنار شده و ۱۱ نفر به دلیل «جدی‌ترین» تخلفات انضباطی تحت تعقیب قرار دارند.

ما هر کاری انجام می‌دهیم تا ماجرا روشن شود و به نتیجه‌گیری‌های لازم برسیم. مطمئن هستم که در آینده دیگر چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.
آنتوان افرکین
سرپرست اداره زندان استان ساراتوف

او به تلویزیون محلی جی‌تی‌آر‌کی گفت: «ما هر کاری انجام می‌دهیم تا ماجرا روشن شود و به نتیجه‌گیری‌های لازم برسیم. مطمئن هستم که در آینده دیگر چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.»

سازمان غیردولتی گولاگو روز گذشته ویدئوهای دیگری را منتشر کرد که تجاوز جنسی را در این زندان نشان می‌داد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، سیستم زندان‌های روسیه به طور مرتب با رسوایی‌هایی مربوط به شکنجه که از سوی نگهبانان یا سایر بازداشت‌شدگان به دستور آن‌ها به ویژه برای گرفتن اعتراف تحت فشار و به شیوه‌ای شبه نهادینه شده انجام می‌شود خدشه‌دار شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه بار دیگر به رسانه‌ها گفت که «راستی‌آزمایی» پس از این رسوایی در جریان است و افزود که «سیستم واکنش نشان داده است.»

سرگئی ساوالف که این ویدئوها را افشا کرده،از فرانسه درخواست پناهندگی سیاسی کرده است. وی گفت که از انتقام جویی مقامات روسیه که حکم بازداشت او را صادر کرده‌اند بیم دارد.

طبق اسناد موجود در سایت دادگاهی در ساراتوف، این افشاگر به دلیل «دسترسی همراه با سواستفاده» به داده‌های کامپیوتری، تحت تعقیب کیفری قرار گرفته است. ویدئوهای مزبور در حال حاضر در کانال یوتیوب از دسترس خارج شده اند و تماشای آنها امکان پذیر نیست.