فرانسه پس از دهه‌ها راکتور نسل جدید در خاک کشورش می‌سازد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه   -  Copyright  AFP

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد که زودی رآکتورهای هسته‌ای جدیدی در خاک این کشور ساخته خواهد شد.

آقای ماکرون با اعلام این خبر گفت که «برای نخستین بار در دهه‌های گذشته» در فرانسه رآکتور هسته‌ای ساخته می‌شود و هدف از این کار «ادامه و توسعه انرژی‌های تجدید پذیر» است. وی همچنین تاکید کرد که این اقدام «استقلال کشور در بخش انرژی و تولید برق مصرفی» را تامین می‌کند و موجب تحقق برنامه کربن خنثی تا سال ۲۰۵۰ میلادی خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه پیش‌تر نیز از عزم خود برای «ساخت رآکتورهای کوچک» خبر داده و گفته بود که این راکتورها با تکنولوژی جدید ساخته می‌شوند و مدیریت بهتری برای پسماندهای هسته‌ای خواهند داشت.

بر این اساس قرار است تا سال ۲۰۳۰ یک میلیارد یورو در این فناوری جدید سرمایه‌گذاری شود.

این برای نخستین پس از سال ۱۹۹۱ است که یک مرکز هسته‌ای در فرانسه ساخته می‌شود. کار ساخت آخرین مرکز اتمی فرانسه به نام سیوو Civaux در سال ۱۹۹۱ آغاز شد و بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. از آن سال تا کنون هیچ رآکتور هسته‌ای در فرانسه ساخته نشده است.

فرانسه در مجموع ۱۸ مرکز و ۵۶ راکتور هسته‌ای دارد و با اینکه آقای ماکرون جزئیات بیشتری از برنامه هسته‌ای کشورش ارائه نکرد اما گفته می‌شود که قرار است ۶ راکتور نسل جدید با هزینه‌ای معادل ۴۶ تا ۵۰ میلیارد یورو ساخته شوند.