Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بایدن: وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران را برای یک‌ سال دیگر تمدید می‌کنم

جو بایدن «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد
جو بایدن «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز سه‌شنبه ۹ نوامبر (۱۸ آبان) پس از بیان اینکه روابط واشنگتن با تهران هنوز عادی نشده است، «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

آگهی

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز سه‌شنبه ۹ نوامبر (۱۸ آبان) پس از بیان اینکه روابط واشنگتن با تهران هنوز عادی نشده است، «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

آقای بایدن در بیانیه‌ای که توسط کاخ سفید منتشر شده اعلام کرد: «وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ و اقدامات اتخاذ شده در آن تاریخ برای مقابله با آن وضعیت اضطراری، باید پس از ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ هم ادامه یابد.»

از همین رو رئیس جمهور آمریکا در بیانیه خود نوشت که بر اساس بخش ۲۰۲ (دی) قانون ملی موارد اضطراری، «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را که در فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ اعلام شده است، برای مدت یک سال دیگر تمدید می‌کند.

فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰برای نخستین بار در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ و در زمان ریاست‌ جمهوری جیمی کارتر و ۱۰ روز پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان «پیرو خط امام» صادر شد.

بر اساس این فرمان اجرایی، آمریکا اقداماتی را برای مقابله با تهدیدات «غیرمعمول و فوق‌العاده» ایران انجام می‌دهد.

از همین رو هر رئیس جمهوری در آمریکا می‌تواند اموال و دارایی‌های ایران را توقیف کند، موضوعی که زمینه‌ساز اعمال تحریم‌های واشینگتن علیه ایران در دهه‌های گذشته بوده است.

بیانیه آقای بایدن برای تمدید وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران در شرایطی صادر شده که دولت او با تأکید بر ضرورت مذاکرات احیای برجام، از تهران خواسته است تا به این مذاکرات بازگردد.

مذاکره بر سر احیای برنامه جامع اقدام مشترک که به توافق هسته‌ای ایران نیز معروف است، از ماه ژوئن با وجود درخواست‌های بین‌المللی در بن بست قرار گرفته است.

با این حال انتظار می‌رود که مذاکرات احیای برجام بر اساس توافق انجام شده میان کشورهای باقی‌مانده در این توافقنامه در ۲۹ نوامبر در وین از سر گرفته شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

البته آقای بایدن در بیانیه خود تصریح کرده که وضعیت اضطراری اعلام شده توسط فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ با وضعیت اضطراری اعلام شده در فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ در ۱۵ مارس ۱۹۹۵ متمایز است. از همین رو او تأکید کرده که این تمدید با تمدید اضطراری ۵ مارس ۲۰۲۱ متمایز است.

برخی از صاحب‌نظران سیاسی بر این باورند که اقدام آقای بایدن در تمدید وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران دور از انتظار نبوده است، همانگونه که روسای جمهوری‌خواه و دموکرات پیش از او چنین عمل کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

دادگاهی در آمریکا، ایران و سوریه را برای قتل یک نفر در اسرائيل به پرداخت ۱۹۱ میلیون دلار محکوم کرد