Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صدها پناهجو در مرز لهستان با بلاروس؛ ورشو جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد

رفتار خشن نظامیان لهستان با پناهجویان در مرز با بلاروس
رفتار خشن نظامیان لهستان با پناهجویان در مرز با بلاروس Copyright Leonid Shcheglov/BelTA
Copyright Leonid Shcheglov/BelTA
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ورشو با متهم کردن دولت الکساندر لوکاشنکو می‌گوید که صدها پناهجو روز دوشنبه تحت حمایت نظامیان بلاروس قصد ورود غیرقانونی به خاک لهستان را داشته‌اند.

آگهی

بحران پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس، ورشو را برآن داشته تا یک جلسه اضطراری برگزار کند.

آندژی دودا، رئیس‌ جمهوری لهستان، بعد از ظهر دوشنبه خواستار برگزاری نشست فوری برای بررسی وضعیت مرزی این کشور با بلاروس شد.

در این نشست ماتئوش موراویتسکی، نخست‌ وزیر لهستان و روسای نظامی و نهادهای امنیتی این کشور شرکت کردند.

پیشتر لهستان از اعزام نیروهای بیشتر به مرز بلاروس برای مقابله با ورود پناهجویان خبر داده بود.

استانیسلاو زارین، سخنگوی دولت لهستان روز دوشنبه در توییتی اعلام کرد که گروه بزرگی از پناهجویان با حمایت نیروهای نظامی بلاروس قصد ورود به لهستان دارند. او در توییت های متوالی با انتشار ویدیوهایی نشان داد که چگونه «پناهجویان با حمایت نیروهای بلاروس از مرز عبور می کنند.»

ویدئوهای متعددی هم در ساعات گذشته روی توییتر منتشر شده که راهپیمایی صدها تن از پناهجویان در جاده بوگزما، در یک و نیم کیلومتری نوار مرزی با لهستان را نشان می دهد. ارتش بلاروس هم حضور این گروه از پناهجویان در این جاده را تایید کرده است.

اتحادیه اروپا در هفته‌های گذشته بارها مینسک را متهم کرده که از پناهجویان برای تسویه حساب‌های سیاسی بهره می‌برد. لهستان به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا می‌گوید که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس پناهجویان را ابزار فشار قرار داده تا تحریم‌ها علیه این کشور لغو شوند.

به‌گفته روزنامه لهستانی «گازتا ویبورکتزا» تاکنون ده تن از پناهجویانی که در مرز بلاروس و لهستان گرفتار شده اند، جانشان را بدلیل سرما و گرسنگی از دست داده اند.

دولت لهستان قصد دارد با دیوارکشی در مرز با بلاروس جلوی ورود پناهجویان را بگیرد. سازمان‌های حقوق بشری معتقدند که این کار اصول بشردوستانه اتحادیه اروپا را زیر سوال می‌برد. سازمان عفو بین الملل در ماه سپتامبر با انتقاد شدید از رفتار دولت لهستان با پناهجویان، اعلام کرد که رفتار این کشور با کسانی که در مرز با بلاروس گرفتار شده‌اند «کاملا غیرانسانی و غیرقانونی» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلاروس سفیر خود در فرانسه را برای مشورت فراخواند

عفو بین الملل: لهستان مهاجران افغان را به طور غیرقانونی به بلاروس پس رانده است

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت