Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کوپ ۲۶؛ شمار لابی‌گرهای شرکت‌های آلاینده‌ بیش از هیات‌های نمایندگی کشورهاست

«زیر نظر ما هستید» پلاکارد سازمان «شورش علیه انقراض» در گلاسگو
«زیر نظر ما هستید» پلاکارد سازمان «شورش علیه انقراض» در گلاسگو Copyright Nardus Engelbrecht/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Nardus Engelbrecht/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیست حاضران در اجلاس گلاسگو به دست سه نهاد غیر دولتی «حسابرسی شرکت‌ها»، «دیده‌بان شرکت‌های اروپا»، «گلاسگو آلاینده‌ها را فرا می‌خواند» و «شاهد جهانی» رسیده است.

آگهی

چهار سازمان غیردولتی مبارزه با فساد، نابرابری و آلودگی محیط زیست با انتشار گزارشی اعلام کردند حداقل ۵۰۳ لابی‌گر شرکت‌های مرتبط با سوخت‌های فسیلی در جریان کنفرانس مقابله با تغییرات اقلیمی گلاسگو (کوپ ۲۶) حضور دارند.

این گزارش که دوشنبه ۸ نوامبر شد می‌‌گوید بررسی داده‌های لیست حاضران این کنفرانس سازمان ملل متحد نشانگر آن است که بازیگرانی که سهم مهمی در ادامه استفاده از سوخت‌های فسیلی دارند در گفت‌وگوهای انتقادی درباره گرمایش زمین شرکت کرده اند.

لیست حاضران در اجلاس گلاسگو به دست سه نهاد غیر دولتی «حسابرسی شرکت‌ها»، «دیده‌بان شرکت‌های اروپا»، «گلاسگو آلاینده‌ها را فرا می‌خواند» و «شاهد جهانی» رسیده است.

این چهار سازمان با بررسی لیست لابی‌گرهای شرکت‌های بزرگ نفتی از جمله شل، بریتیش پترولیوم و گازپروم شمار اعضای هیات‌های نمایندگی این کمپانی‌ها را ۵۰۳ نفر برآورد می‌کنند.

این گزارش می‌گوید اگر لابی شرکت‌های سوخت‌های فسیلی را هیات نماندگی یک کشور فرض کنیم، این بزرگ‌ترین هیات نمایندگی حاضر در کوپ ۲۶ خواهد بود.

ادامه استفاده از سوخت‌های فسیلی نتایج فاجعه‌باری بر روند گرمایش زمین دارد. بسیاری از سازمان‌های حمایت از محیط زیست اهداف تعیین شده از سوی دولت‌ها برای به صفر رساندن تولید گازهای گلخانه‌ای را ناکافی می‌دانند و می‌گویند حتی با تحقق برنامه‌های مصوب جامعه جهانی، کره زمین بیش از اندازه گرم خواهد شد و زندگی در بسیاری از نقاط جهان برای انسان‌ها غیرممکن می‌شود.

نتایج بررسی داده‌ها همچنین نشانگر آن است که بیش از ۱۰۰ شرکت مرتبط با سوخت‌های فسیلی با ۳۰ موسسه و سازمان در اجلاس گلاسگو شرکت کرده اند. به این ترتیب لابی‌گران این کمپانی‌ها بر ترکیب حاضران سنتی نشست‌های کنوانسیون کادر سازمان ملل متحد برای تغییرات آب‌وهوایی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

این چهار سازمان غیردولتی می‌گویند شمار لابی‌گران شرکت‌های مرتبط با سوخت‌های فسیلی از مجموع هیات‌های نمایندگی پورتو ریکو، میانمار، هائیتی، فیلیپین، موزامبیک، باهاماس، بنگلادش و پاکستان، ازجمله بزرگ‌ترین قربانیان تغییرات آب‌وهوایی در دو دهه گذشته، بیشتر است.

۲۷ دولت از جمله برزیل، روسیه و کانادا در فهرست هیات‌های نمایندگی خود نام لابی‌گران سوخت‌های فسیلی را ثبت کرده اند.

به گفته این چهار سازمان، حضور پررنگ لابی‌گران شرکت‌های مرتبط با سوخت‌های فسیلی «در حالی معلوم می‌شود که بسیاری از کشورهای قربانی فجایع زیست‌محیطی پیشتر از دسترسی نابرابر به اجلاس کوپ ۲۶، به دلایلی نظیر آپارتاید واکسنی، گرانی سفر و نبود تضمین‌های امنیتی، انتقاد کرده بودند.»

نمایندگان «حسابرسی شرکت‌ها»، «دیده‌بان شرکت‌های اروپا»، «گلاسگو آلاینده‌ها را فرا می‌خواند» و «شاهد جهانی» در پایان این گزارش خواهان اخراج شفاف نمایندگان سازمان‌هایی شده‌اند که منافعی در تولید یا سوزاندن سوخت‌های فسیلی دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق نشان داد؛ ماهی‌هایی که خوردن آن‌ها معادل نوشیدن یک ماه آب آلوده است

۲۰۰ کشور جهان در کوپ۲۶ گلاسگو با سازش بر سر زغال سنگ به توافق رسیدند

هشدار بایدن به اروپا: پوتین در اوکراین متوقف نمی‌شود