نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل «کوپ ۲۶»؛ منظور از «کوپ» چیست؟

تغییرات آب و هوایی
تغییرات آب و هوایی   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هشدار داده است که شکست «کوپ ۲۶» منجر به «خشمی کنترل نشده» خواهد شد.

رهبران بیش از ۱۳۰ کشور جهان طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (کوپ ۲۶) در اسکاتلند سخنرانی می‌کنند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هشدار داده است که شکست این نشست «خشمی کنترل نشده» پدید خواهد آورد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند قرار است روز دوشنبه در این اجلاس سخنرانی کنند.

این در حالی است که شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین به عنوان کشوری که مهمترین منتشرکننده گاز دی اکسید کربن محسوب می‌شود غایب بزرگ نشست گلاسگو است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کوپ چیست؟

کنفرانس شرکت‌کنندگان یا طرف‌ها (Conference of the Parties-COP) نهاد عالی تصمیم‌گیری در کنوانسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل است. همه کشورها و شرکت‌کنندگان در این کنوانسیون در کوپ حضور دارند.

اعضای کوپ وظیفه بررسی اجرای کنوانسیون و دیگر ابزارهای قانونی را که به تصویب کوپ رسیده است برعهده دارند. آنها همچنین باید تصمیم‌های لازم برای اجرای موثر کنوانسیون را اتخاذ کنند.

یکی از وظایف مهم کوپ بررسی وعده‌های کشورها و تعیین تاثیر اجرای این وعده‌ها در دستیابی به اهداف کنوانسیون است.

اعضای کوپ هر سال نشستی برگزار می‌کنند. اولین کوپ در سال ۱۹۹۵ در برلین برگزار شد. توافق پاریس برای محدودسازی گرمایش کره زمین به دو درجه سانتیگراد محصول کوپ ۲۱ بود که سال ۲۰۱۵ در پایتخت فرانسه برگزار شد.

نشست گلاسگو بیست و ششمین اجلاس کوپ است و به همین دلیل «کوپ ۲۶» خوانده می‌شود. ریاست نشست‌های سالانه کوپ با کشور میزبان است و به این ترتیب در این دوره بریتانیا ریاست اجلاس را برعهده دارد.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

گرمایش و تغییرات آب و هوایی