ده‌ها میلیون انسان در آستانه قحطی؛ سازمان ملل نسبت به افزایش بی‌سابقه گرسنگان هشدار داد

پاهای یک دختر ۴ ساله افغان که از گرسنگی رنج می برد
پاهای یک دختر ۴ ساله افغان که از گرسنگی رنج می برد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته سازمان جهانی غذا،‌ نهاد وابسته به سازمان ملل، نزدیک به ۴۵ میلیون از شهروندان کره خاکی در آستانه قحطی کامل قرار دارند.

آگهی

آژانس غذای سازمان ملل متحد روز دوشنبه به جامعه جهانی هشدار داد که ۴۵ میلیون نفر در ۴۳ کشور جهان «در آستانه قحطی کامل قرار دارند.»

به گفته سازمان ملل تنها در سال جاری تعداد گرسنگان جهان سه میلیون نفر افزایش داشته است.

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا (WFP) در بیانیه ای که دوشنبه منتشرکرد تاکید کرد که جان ده ها میلیون انسان در خطر است.

وی در این بیانیه نوشته است: « منازعات، تغییرات آب‌ وهوایی و کووید-۱۹ باعث افزایش تعداد گرسنگان شده است و آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که اکنون بیش از ۴۵ میلیون نفر در آستانه گرسنگی قرار گرفته اند.»

این در حالی است که در سال ۲۰۱۹ تعداد کسانی که در آستانه قحطی در جهان قرارداشتند، کمتر از ۲۷ میلیون نفر اعلام شده بود. به گفته سازمان ملل جنگ و درگیری به بی ثباتی ها دامن زده است و در کشورهایی چون اتیوپی، هائیتی، سومالی و آنگولا و بوروندی موج جدید و ویرانگر قحطی را تقویت کرده است.

افغانستان در بحران کم سابقه قحطی

مهم ترین نگرانی سازمان ملل در حال حاضر کشور افغانستان است. این نهاد بین المللی می گوید دست کم ۲۳ میلیون نفر از جمعیت ۳۹ میلیونی افغانستان در معرض گرسنگی قراردارند و باید هر چه سریعتر به آنها کمک صورت گیرد.

مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا می گوید که در ماه های اخیر در این کشور بحران زده «هزینه های سوخت و قیمت مواد غذایی افزایش یافته، کود شیمیایی گران تر شده است، و همه اینها منجر به فاجعه جدیدی شده است.»

البته این مدیر سازمان ملل شرایط شهروندان در یمن و سوریه را نیز اضطراری خواند.

به گفته سازمان ملل، تنها در سوریه ۱۲.۴ میلیون نفر در وضعیتی قرار دارند که نمی‌دانند وعده بعدی غذایی شان را چگونه و از کجا می توانند تهیه کنند.

گرمایش کره زمین نیز عامل دیگری است که نشان می دهد چرا بحران در سراسر جهان در حال افزایش است. برخی از کشورها در آفریقا و آسیا بدلیل تغییرات اقلیمی با بحران خشکسالی روبرو هستند. نمونه آن ماداگاسکار است که سازمان عفو بین الملل بتازگی گفته است بدلیل خشکسالی جان میلیون ها نفر به خطر افتاده است.

به گفته سازمان ملل در افغانستان نیز بسیاری از شهروندان بدلیل فقر و گرسنگی « مجبور به فروش فرزندان خود در تلاشی ناامید کننده برای زنده ماندن شده اند.»

راه حل سازمان ملل برای مبارزه موقتی با قحطی

سازمان جهانی غذا می گوید پیش تر پیش بینی کرده بود که با ۶.۶ میلیارد دلار می تواند بطور موقت به پایان دادن بحران قحطی کمک شایانی بکند اما امروز این سازمان می گوید دست کم نیاز به ۷ میلیارد دلار دارد تا بتواند یک وعده غذایی برای هر فرد در سال آینده فراهم کند.

رئیس برنامه جهانی غذا در پایان این بیانیه نوشته است: «از آنجایی که هزینه کمک‌های بشردوستانه به طور تصاعدی افزایش می‌یابد، ما به بودجه بیشتری برای دسترسی به خانواده‌هایی در سراسر جهان نیاز داریم که پیش تر بودجه های لازم را هزینه کرده اند و با گرسنگی دست وپنجه نرم می کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح «غذا در برابر کار» طالبان برای مبارزه با فقر و گرسنگی در افغانستان

آمریکا: اسرائیل با چارچوب آتش‌بس غزه موافقت کرده، اکنون توپ در زمین حماس است

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود