کامبیز درم بخش کاریکاتوریست وهنرمند معروف ایرانی هم قربانی کرونا شد

کامبیز درم بخش در پی ابتلا به کرونا درگذشت
کامبیز درم بخش در پی ابتلا به کرونا درگذشت   -  Copyright  عکس از خبرگزاری ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی

کامبیز درم‌بخش از جمله هنرمندانی است که معمولا به اتفاقات محیط اطراف خود توجه داشت و به آنها واکنش نشان می‌داد. اخیرا طرح‌های متعددی در ارتباط با شیوع بیماری کرونا در صفحه شخصی خود منتشر کرده بود.

کامبیز درم بخش طراح و کاریکاتوریست ایرانی روز شنبه ۶ نوامبر (۱۵ آبان) در پی ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. آقای درم بخش متولد ۱۳۲۱، فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران، برنده چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی است و تاکنون چندین نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزارشده است. بسیاری از کاریکاتورهای او در روزنامه ها و مجلات معروف داخلی و بین المللی منتشر شده و این هنرمند با نشریات معتبری همچون نیویورک تایمز، اشپیگل و نبل اشپالتر همکاری کرده است.

کامبیز درم‌بخش از جمله هنرمندانی است که معمولا به اتفاقات محیط اطراف خود توجه داشت و به آنها واکنش نشان می‌داد. اخیرا طرح‌های متعددی در ارتباط با شیوع بیماری کرونا در صفحه شخصی خود منتشر کرده بود.

او از معدود هنرمندانیست که حدود نیم سده فعالیت مستمر و بی وقفه داشته است. در کارنامه پرافتخار و رنگارنگ او جوایز بزرگ بین المللی و کسب مدال های پر ارزشی از نمایشگاه های ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل و یوگسلاوی سابق دیده می شود.

بسیاری از مراکز و گالری‌های هنری و  همچنین موزه‌ها تعدادی از آثار او را خریداری کرده‌اند. از آن جمله می توان به موزه کاریکاتور بازل در سوئیس، خانه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر، کتابخانه ملی، خانه صبا، سندیکای گرافیک ایران، موزه آوینیون فرانسه، موزه کاریکاتور ورشو، شهرداری فرانکفورت و موزه هیروشیما در ژاپن اشاره کرد.

او همچنین عضو هیئت داوران تعدادی از نمایشگاه های بین المللی کاریکاتور بوده است و بیش از۵۰ نمایشگاه انفرادی و جمعی در ایران و خارج از کشور برپا کرده و در دانشگاه تهران به تدریس کاریکاتور مشغول بوده است.

کامبیز درم بخش تاکنون کتاب های زیادی در زمینه تصویرسازی و کاریکاتور در ایران و خارج از کشور منتشر کرده است که از آن جمله می توان به «مینیاتورهای سیاه»، «خاطرات فرشته‌ها»، «بدون شرح»، «کتاب کامبیز»، و «اگر داوینچی مرا دیده بود» اشاره کرد.

این هنرمند بزرگ در سال ۱۳۹۳ نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه را دریافت کرد. دولت فرانسه این نشان را برای تقدیر از هنرمندان، فعالان سیاسی و مدنی و افرادی که به موفقیت‌های قابل ستایشی دست می‌یابند، اعطا می‌کند. مرحوم شجریان و کیارستمی و همچنین شهرام ناظری از دیگر هنرمندان ایرانی هستند که موفق به کسب این جایزه شده‌اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کووید-۱۹