Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

خطر آلوده شده خون شهروندان منطقه‌ای در بلژیک به مواد سمی یک کارخانه آمریکایی

کارخانه ای در بلژیک
کارخانه ای در بلژیک Copyright Virginia Mayo/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Virginia Mayo/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از PFAS ها می‌توانند به رشد جنین آسیب برسانند یا باعث سرطان شوند و برخی نیز می‌توانند سیستم غدد درون ریز انسان را که هورمون‌های بدن را کنترل می‌کنند با اختلال مواجه کنند.

آگهی

مقامات بلژیک روز سه‌ شنبه به شرکت آمریکایی 3M هشدار دادند که ممکن است مجبور شود به فعالیت‌های کارخانه خود در حومه شهر آنتورپ پایان دهد، زیرا نمونه‌های آزمایش خون ساکنان این منطقه نشانه‌های نگران‌کننده‌ای از قرار گرفتن در معرض آلودگی شدید را نمایش می دهد.

در بیانیه‌ای که از سوی زوهال دمیر، وزیر محیط زیست منطقه فلاندر بلژیک منتشر شده، آمده است: «این شرکت دو روز فرصت دارد تا قاطعانه ثابت کند که ساکنان شهر زوییندرکت، حومه آنتورپ را از طریق انتشار گازهای گلخانه ای خود در معرض خطر قرار نمی‌دهد. اگر 3M نتواند این موضوع را ثابت کند، باید فوراً تمام فرآیندهای تولیدی که باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود را متوقف کند.»

کارخانه 3M در شهر زوییندرکت محصولاتی را از مواد «پلیفلوئورالکی (PFAS)» تولید می کند، خانواده‌ای از مواد شیمیایی مصنوعی که به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد در برابر حرارت شدید مقاومت می‌کنند و می‌توانند آب و چربی را دفع کنند.

از این مواد می‌توان در صنعت خودرو، هواپیما، پوشاک، محصولات خانگی، لوازم الکترونیکی و حتی مواد غذایی و کالاهای پزشکی استفاده کرد.

این ماده هنگامی که وارد آب‌های زیرزمینی یا سطحی مش‌شود می‌تواند خطر جدی برای سلامتی ایجاد کند. برخی از PFAS ها می‌توانند به رشد جنین آسیب برسانند یا باعث سرطان شوند و برخی نیز می‌توانند سیستم غدد درون ریز انسان را که هورمون‌های بدن را کنترل می‌کنند با اختلال مواجه کنند. 

روز سه‌ شنبه، مقامات بهداشتی منطقه فلاندر مطالعه‌ای را منتشر کردند که نشان می‌دهد ۵۹ درصد از بزرگسالان و نوجوانانی که در سه کیلومتری کارخانه 3M زندگی می‌کنند، سطوح متمرکزی از اسید سولفونیک پرفلوروکتان (PFOS)، یکی از انواع PFAS، را در خون خود داشته‌اند. به گفته محققان، این افراد در معرض خطر ابتلا به مشکلاتی چون کلسترول، دیابت و ناباروری قرارگرفته‌اند.

برای این مطالعه ۷۹۶ آزمایش مختلف خون از ۱۲ هزار شهروند این منطقه به عمل آمد. نتایج آزمایش خون این شهروندان خبر از مشکلات مشترکی می‌دادند.

اتحادیه اروپا استفاده از PFOS ها را برای بیش از یک دهه است که محدود کرده و از سال ۲۰۰۹ در کنوانسیون بین المللی استکهلم گنجانده است تا استفاده از آن به طور کامل حذف شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزاران بریتانیایی پس از چند دهه به‌خاطر خون‌های آلوده آمریکایی غرامت می‌گیرند

«هفته سبز اروپا»؛ تلاش‌های مقدونیه شمالی برای مقابله با آلودگی هوا

حکم بی‌سابقه دادگاه هلندی علیه کمپانی شل بدلیل تولید گازهای گلخانه‌ای و آلودگی‌های زیست محیطی