«هفته سبز اروپا»؛ تلاش‌های مقدونیه شمالی برای مقابله با آلودگی هوا

«هفته سبز اروپا»؛ تلاش‌های مقدونیه شمالی برای مقابله با آلودگی هوا
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک جهانی تخمین می‌زند که هر سال ۱۱۰۰ نفر در مقدونیه شمالی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

آگهی

نام اسکوپیه، پایتخت مقدونیه شمالی در فهرست شهرهای اروپایی با بیشترین میزان آلودگی هوا دیده می شود. 

کیفیت هوای این شهر در طول زمستان اغلب کاهش پیدا می کند. بانک جهانی تخمین می زند که هر سال ۱۱۰۰ نفر در مقدونیه شمالی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. این رقم برای کشوری با جمعیت دو میلیون نفری آمار بالایی محسوب می شود. 

شبکه سلامت جنوب شرقی اروپا یک سازمان منطقه ای است که مقر آن در اسکوپیه قرار دارد. هدف این سازمان ترویج افزایش سطح سلامت در میان کشورهای عضو است. شبکه سلامت جنوب شرقی اروپا فعالانه در این منطقه از اروپا فعالیت می کند. 

میرا یووانوفسکی داشیک، مدیر شبکه سلامت جنوب شرقی اروپا می گوید: «گزارشی که توسط کارشناسان از کشورهای عضو برای ما تهیه شده است نشان می دهد که آسیب آلودگی هوا به سلامت افراد خیلی زیاد است. پیامدهای آن را می توان در بیماری های قلبی، حساسیت های و بیماری های سرطان مشاهده کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به برخی تحقیقات انجام شده برخی از مصرف کنندگان در مقدونیه شمالی از سوختی برای خودروهایشان استفاده می کنند که براساس مقررات اروپایی ممنوع شده است. دولت مقدونیه شمالی بخش زیادی از قوانین خود برای استفاده از این سوخت ها را با مقررات اروپایی تطبیق داده است.

ناصر نورالدینی، وزیر محیط زیست مقدونیه شمالی در این باره می گوید: «تنها نمی توان در مورد حکومت قانون سخن گفت. ما باید قوانینمان را اجرا کنیم. نمی توانیم تنها آنها را تطبیق دهیم. به نظرم باید در چند جبهه مبارزه کنیم. به همین دلیل باید سطح همکاری بین بخش های مختلف بهبود یابد. وزارت محیط زیست چند قانون جدید پیشنهاد کرده است. به تصویب آنها در پارلمان نمی توان اکتفا کرد! باید با بازرسان همکاری کنیم، باید با وزارتخانه ها و نهادهای دیگر برای اجرای آنها همکاری کنیم.»

سخنان وزیر محیط زیست مقدونیه شمالی در حالی بیان می شود که فاصله زیاد بین متن قوانین و واقعیت ها یکی از معضلات کشورهای در حال گذار مانند مقدونیه شمالی است.

کمیسیون اتحادیه اروپا در گزارش های خود در مورد مقدونیه شمالی اغلب به فاصله موجود بین قوانین تصویب شده و واقعیت ها در این کشور اشاره می کند. شهروندان مقدونیه شمالی امیدوار هستند تا با اجرای این قوانین کیفیت هوا در اسکوپیه و دیگر شهرها بهبود یابد.

مقدونیه شمالی یکی از نامزدهای عضویت در اتحادیه اروپا است. 

یورونیوز به مناسبت «هفته سبز اروپا» معضلات محیط زیستی در برخی از کشورهای اروپایی و طرح هایی را که در این کشورها برای کاهش آلودگی‌ و حفظ زیست‌ بوم در حال اجرا است بررسی می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راه‌حل مبتکرانه برای تصفیه هوا و کاهش آلودگی هوا؛ «درخت مایع» در بلگراد سبز شد

شکایت کمیسیون اتحادیه اروپا از پرتغال بدلیل تولید بیش از حد دی اکسید نیتروژن

خطر آلوده شده خون شهروندان منطقه‌ای در بلژیک به مواد سمی یک کارخانه آمریکایی