Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلودگی هوا سال گذشته جان حدود ۵۰۰ هزار نوزاد را در جهان گرفت

بستری شده کودکان در افغانستان به دلیل آلودگی هوا
بستری شده کودکان در افغانستان به دلیل آلودگی هوا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از ۱۱۶ هزار نوزاد هندی سال گذشته به واسطه اثرات مخرب ناشی از آلودگی هوا در نخستین ماه از زندگی خود جان باخته و ۲۳۶ هزار کودک نیز به همین دلیل در کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا جان خود را از دست دادند.

آگهی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که آلودگی هوا در سال گذشته میلادی ۴۷۶ هزار نوزاد را به خصوص در هند و مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا به کام مرگ برده است.

به موجب این تحقیق، دست کم نزدیک به سه چهارم موارد مرگ یاد شده ناشی از استنشاق دودهای سمی حاصل از سوخت‌های به کار رفته در پخت و پز غذا بوده است.

به موجب گزارش تازه وضعیت جهانی هوا (استِیت آف گلوبال اِیر) که با استناد به داده‌های دو موسسه آمریکایی «موسسه اثرات سلامت» و «موسسه سنجش و ارزیابی سلامت» صورت گرفته بیش از ۱۱۶ هزار نوزاد هندی سال گذشته به واسطه اثرات مخرب ناشی از آلودگی هوا در نخستین ماه از زندگی خود جان باخته و ۲۳۶ هزار کودک نیز به همین دلیل در کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا جان خود را از دست دادند.

از سوی دیگر،‌ بنا به یافته‌های این گزارش تحقیقی شواهد و مستندات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد قرار گرفتن مادران باردار در معرض آلودگی با خطر فزاینده تولد نوزادان کم وزن یا نارس ارتباط تنگاتنگ دارد.

دان گرینباوم، رئیس انستیتوی اثرات بهداشتی در ایالات متحده می‌گوید: «برغم کاهش کند و مداوم میزان وابستگی خانوارها به سوخت‌های غیراستاندارد و فاقد کیفیت، آلودگی هوای حاصل استفاده از این سوخت‌ها همچنان به عنوان عامل اصلی مرگ کودکان خردسال در برخی نقاط جهان قلمداد می‌شود.»

وی در این خصوص تصریح کرد:«نوزادانی که در جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا متولد می‌شوند بیشتر در معرض مرگ ناشی از آلودگی هوای حاصل از سوخت‌های فاقد کیفیت هستند.»

R S Iyer/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
آلودگی هوای صبحگاهی در دهلی نوR S Iyer/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.

بر اساس این تحقیق، آلودگی هوا در سال گذشته میلادی در مجموع سبب مرگ نزدیک به ۷ میلیون نفر در سراسر جهان شده است.

در تحقیق وضعیت جهانی هوا همچنین از آلاینده‌ها به عنوان چهارمین عامل اصلی مرگ و میر در جهان نام برده شده است.

نویسندگان تحقیق یاد شده همچنین به تاثیر مثبت اما زودگذر دوران قرنطینه پس از موج نخست همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در جهان بر وضعیت آلودگی هوا اشاره کرده و نسبت به ادامه نیافتن این دستاورد بزرگ هشدار داده‌اند.

این تحقیق با اشاره به افزایش مرگ و میرها و مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ یادآور می‌شود که دوران قرنطینه و افت محسوس فعالیت‌های اقتصادی، تجربه کمیاب استنشاق هوای پاک و بهره بردن از طبیعت زیبا را برای بسیاری از شهروندان جهان فراهم کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ مرموز ۶ نفر در هتلی در تایلند؛ پلیس بانکوک در فنجان‌ها رد سیانور کشف کرد

مردی در کازینو ۴ میلیون دلار برد و بعد سکته کرد و مرد

تاوان برده‌داری و استعمار؛ کشورهای بهره‌کش چگونه باید به قربانیان غرامت بپردازند؟