Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تنش دیپلماتیک آنکارا با غرب؛ اردوغان: سفرای غربی عقب‌نشینی کردند

رجب طیب اردوغان
رجب طیب اردوغان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفارتخانه‌های غربی در پیام‌های خود به ماده ۴۱ کنوانسیون وین مبنی بر عدم دخالت درامور داخلی کشور میزبان استناد کرده و به نوعی نسبت به آن اعلام پایبندی کرده‌اند.

آگهی

رسانه‌های ‍دولتی در ترکیه با اشاره به پیام‌هایی تازه از سوی سفارتخانه‌ ایالات متحده و چند کشور اروپایی پس از تنش‌ دیپلماتیک اخیر آنکارا با غرب، از «عقب‌نشینی» غربی‌ها خبر دادند.

بنا به گزارشی که رویترز با استناد به منابع خبری در آنکارا منتشر کرده این پیام‌ها حاوی توضیحاتی بوده که مورد استقبال رجب طیب اردوغان قرار گرفته است.

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی آورده است که رجب طیب اردوغان انتشار پیام‌های تازه از سوی سفارتخانه‌های غربی را نوعی «عقب نشینی» می‌داند.

در گزارش فرانس‌پرس با یاد آوری این نکته که آقای اردوغان از اخراج سفرای غربی صرف نظر کرده به نقل از رئیس جمهوری ترکیه آورده است که این سفرا «از موضع خود عقب نشینی کرده و در آینده بیشتر احتیاط به خرج خواهند داد.»

آناتولی نیز با پوشش زنده سخنان رجب طیب اروغان به نقل از وی نوشت: «کسی که به استقلال کشور ما و حساسیت های ملت ما احترام نگذارد، بدون توجه به عنوانش نمی‌تواند در این کشور زندگی کند.»

در این گزارش به بخش دیگری از سخنان آقای اردوغان اشاره شده و آمده است: «نمی‌توانیم دخالت گروهی از سفرای کشورهای دیگر در امور قوه قضائیه‌مان را که حتی نهادهای مقننه و اجرایی خودمان نیز طبق قانون اساسی اجازه دخالت در آن را ندارند، بپذیریم.»

گفته می‌شود که سفارتخانه‌های غربی در پیام‌های خود به ماده ۴۱ کنوانسیون وین مبنی بر عدم دخالت درامور داخلی کشور میزبان استناد کرده و به نوعی نسبت به آن اعلام پایبندی کرده‌اند.

این بیانیه‌ها تقریبا همزمان با ورود آقای اردوغان به نشست کابینه که به بحث در باره اخراج ۱۰ سفیرغربی اختصاص داشت، در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شد.

اقدام ترکیه در صدور فرمان اخراج سفرای ۱۰ کشور غربی به بهانه اعلام حمایت آنها از آزادی یک فعال مدنی در این کشور به باور کارشناسان می‌تواند عمیق‌ترین شکاف دیپلماتیک را میان آنکارا و غرب طی ۱۹ سال زمامداری آقای اردوغان رقم بزند.

انتشار خبر درخواست دولت ترکیه برای «عنصر نامطلوب» تلقی شدن و اخراج ۱۰ سفیر غربی شوکی منفی به اقتصاد ترکیه وارد کرده و ارزش پول این کشور را پایین آورده بود.

رسانه‌های دولتی در ترکیه اما روز دوشنبه انتشار بیانیه‌های سفارتخانه‌های غربی را که با استقبال رجب طیب اردوغان هم مواجه و با تقویت اندک ارزش لیر همراه شد نوعی عقب نشینی قلمداد کرده بودند.

سفرای ۱۰ کشور غربی از جمله ایالات متحده و چند کشور اروپایی همچون فرانسه و آلمان پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی عثمان کاوالا، از فعالان مدنی و مخالفان دولت اردوغان شده بودند.

آنکار از مدت‌ها پیش عثمان کاوالا را به تلاش برای بی‌ثبات کردن کشور و مشارکت در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ متهم و به همین بهانه و با اتهام‌هایی چون تأمین مالی اعتراضات و دست داشتن در برپایی تجمعات وی را بازداشت کرده است.

خبرگزاری آناتولی در گزارشی به پیام توئیتری سفارت ایالات متحده اشاره کرده و به نقل از دیپلمات‌های ارشد این کشور آورده است: «آمریکا به‌دلیل مشکلات پیش‌آمده پس از اظهارات مطرح شده در روز ۱۸ اکتبر، پایبندی خود را به ماده ۴۱ کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک اعلام می‌کند.»

رویترز نیز در گزارش خود با انتشار همین مطلب اعلام کرده که ۹ سفارت دیگر غربی (سفارتخانه‌های آلمان، فرانسه، کانادا، هلند، نیوزیلند، نروژ، سوئد، دانمارک و فنلاند) پیام‌های مشابهی منتشر و یا پیام توئیتری ایالات متحده آمریکا را بازنشر کرده اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان از تمایل ترکیه برای خرید سامانه‌های موشکی بیشتر از روسیه خبر داد

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد