Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایان رزمایش یک هفته‌ای روسیه و جمهوری‌های آسیای میانه در مرز تاجیکستان و افغانستان

رزمایش روسیه و تاجیکستان در ۲۰ کیلومتری مرز افغانستان
رزمایش روسیه و تاجیکستان در ۲۰ کیلومتری مرز افغانستان Copyright AP/Russian Defense Ministry Press Service
Copyright AP/Russian Defense Ministry Press Service
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژنرال سرگئی پوپلاوسکی،‌ معاون فرماندهی کل نیروهای روسیه در آسیای میانه گفت: «تلاش می‌کنیم تمام شبه‌نظامیان هوادار داعش را از این منطقه به عقب برانیم یا نابود کنیم تا طالبان تنها گروهی باشد که قدرت را در دست دارد.»

آگهی

نیرو‌های نظامی روسیه و تاجیکستان روز جمعه آخرین مرحله رزمایش یک‌هفته‌ای برای مقابله با تهدیدات جدید از سوی افغانستان را در ۲۰ کیلومتری مرزهای این کشور آغاز کردند.

در این رزمایش که در میدان تیر «مومیراک» تاجیکستان برگزار شد، علاوه بر ۵هزار نیروی نظامی بیش از ۷۰۰ خودروی زرهی ارتش‌های روسیه، تاجیکستان و دیگر کشورهای عضو پیمان همکاری جمعی، حضور داشتند.

شیرعلی میرزا وزیر دفاع تاجیکستان درباره ضرورت برگزاری این رزمایش در مرز افغانستان گفت: «تغییرات فاجعه‌باری پس از عقب‌نشینی نیروهای بین‌المللی به وجود آمده است. گروه‌های تروریستی به تسلیحات مدرن دسترسی پیدا کرده‌اند و وضعشان بسیار بهتر شده است. آن‌ها از شرایط کنونی برای تبدیل این سرزمین به جای‌ پای محکمی به‌منظور افزایش اقدامات مخرب خود در منطقه استفاده می‌کنند.»

افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان همسایه است. ازبکستان برخلاف تاجیکستان، از زمان به قدرت رسیدن طالبان تلاش کرده تا با حاکمان جدید کابل روابط تجاری و دیپلماتیک برقرار کند.

مقام‌های رسمی روسیه می‌گویند با آنکه به وعده‌های طالبان درباره عدم تمایل آن‌ها به تهدید همسایگان باور دارند اما شاخه خراسان دولت اسلامی، القاعده و دیگر گروه‌های اسلام‌گرا در شمال افغانستان ممکن است برای بی‌ثبات کردن همسایگان شمالی این کشور عمل کنند. به‌علاوه مقام‌های امنیتی روسیه معتقدند قاچاق مواد مخدر از افغانستان به سوی کشورهای همسایه ادامه خواهد یافت.

ژنرال سرگئی پوپلاوسکی،‌ معاون فرماندهی کل نیروهای روسیه در آسیای میانه گفت: «تلاش می‌کنیم تمام شبه‌نظامیان هوادار داعش را از این منطقه به عقب برانیم، یا نابود کنیم تا طالبان تنها گروهی باشد که قدرت را در دست دارد.»

پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نسبت به انتقال هواداران جریان‌های تروریست اسلام‌گرا از عراق و سوریه به افغانستان هشدار داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایتی از مهاجران افغانستانی در تاجیکستان؛ جایی‌که زندگی به حالت تعلیق درآمده است

ادامه تصرفات روسیه در خاک اوکراین؛ نیروهای پوتین آتش جنگ را بر جبهه‌های شرقی متمرکز کردند

اوکراین از نابودی یک کشتی جنگی روسیه خبر داد؛ مسکو رزمایش با سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را آغاز کرد