دانشمندان چینی: کره ماه بیش از آنچه تصور می‌شد از نظر آتشفشانی فعال بوده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Li Xianhua speaks near a screen showing the volcano activities on the moon
Li Xianhua speaks near a screen showing the volcano activities on the moon   -  کپی رایت  AP Photo

دانشمندان چینی روز سه‌شنبه اعلام کردند مطالعه نمونه‌های جمع آوری شده توسط کاوشگر «چانگ ای ۵» که به تازگی به زمین آورده شده، نشان می‌دهد که ماه بیش از آنچه تصور می‌شد از نظر آتشفشانی فعال بوده است.

چین در نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی فضاپیمای بدون سرنشینی را به کره ماه فرستاد تا برای اولین بار پس از چند دهه، نمونه‌هایی از سنگها و خاک کره ماه را با خود به زمین بیاورد.

دانشمندان چینی می‌گویند در میان نمونه‌های به زمین آورده شده، سنگ بازالت (نوعی گدازه سرد شده) نیز وجود داشته که قدمت آن به ۲.۰۳ میلیارد سال پیش می‌رسد. مطالعه این قطعه باعث شد که دانشمندان اطلاعات پیشین درباره فعالیت‌های آتشفشانی در کره ماه را اصلاح کنند و با توجه به یافته‌های جدید، تاریخ آخرین فعالیت آتشفشانی در ماه را ۹۰۰ میلیون سال به عصر حاضر نزدیکتر کنند.

آکادمی علوم چین (CAS) در بیانیه‌ای گفت: «تجزیه و تحلیل نمونه‌ها نشان می‌دهد که فضای درونی ماه تا حدود دو میلیارد سال پیش هنوز در حال تکامل بوده است.»

سنگ‌هایی که پیش از این توسط ماموریت‌های ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی پیشین از ماه به زمین آورده شدند، نشان می‌دادند که کره ماه دست‌کم تا حدود ۲.۸ میلیارد سال پیش دارای فعالیت آتشفشانی بوده است؛ اما از آنجا که این سنگ‌ها از قسمت‌های قدیمی‌تر ماه جمع آوری شده بودند، اطلاعات زیادی درباره تاریخ جدید ماه در اختیار دانشمندان نمی‌گذاشتند.

اما در جریان ماموریت جدیدی که توسط کاوشگر چینی «چانگ‌ ای ۵» اجرا شد، حدود ۲ کیلوگرم انواع مختلف نمونه‌ها از یکی از مناطق کمتر شناخته شده ماه به نام Mons Ruemker جمع آوری شدند.

برنامه‌های فضایی بلندپروازانه پکن همچنان ادامه دارد. این کشور در کنار ادامه پروژه‌های کاوش روی کره ماه، در سال جاری میلادی یک مریخ‌نورد نیز به سیاره مریخ فرستاد.

چین همچنین شنبه گذشته سه فضانورد را به ایستگاه فضایی جدید خود فرستاد؛ ایستگاهی که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۲ میلادی عملیاتی شود.