روسیه و چین به دنبال ساخت ایستگاهی فضایی در «سطح یا مدار» کره ماه هستند

کره ماه
کره ماه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه سازمان فضایی فدرال روسیه آمده است که سایر کشورها و دیگر طرف‌های بین‌المللی نیز امکان مشارکت در طرح «ایستگاه علمی و بین‌المللی کره ماه» را خواهند داشت.

آگهی

سازمان فضایی فدرال روسیه (روسکوسموس) روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که تفاهم نامه ای با چین برای ساخت ایستگاهی «در سطح یا مدار کره ماه» امضاء کرده است.

در این بیانیه آمده است که سایر کشورها و دیگر طرف های بین المللی نیز امکان مشارکت در طرح «ایستگاه علمی و بین المللی کره ماه» را خواهند داشت. با این حال سازمان فضایی فدرال روسیه جزئیات جدول زمانی ساخت این ایستگاه فضایی را اعلام نکرده است. بودجه اختصاص یافته به این طرح هم مشخص نشده است.

روسکوسموس تاکید کرده است که ایستگاه فضایی مشترک چین و روسیه با «همکاری تنگاتنگ» دو کشور احداث خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیانیه سازمان فضایی فدرال روسیه در حالی منتشر شد که موقعیت این کشور در عرصه اکتشاف های فضایی طی سال های گذشته تضعیف شده است. روسیه سال گذشته انحصار اعزام فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی را از دست داد.

از طرح های کنونی کشورها و شرکت های خصوصی مختلف برای سفرهای اکتشافی به ماه به عنوان سکوی پرتابی برای اعزام انسان به مریخ یاد می شود. شرکت «اسپیس ایکس» در نظر دارد تا در سال ۲۰۲۳ فضاپیمایی را راهی کره ماه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست روسیه در تکرار ماموریت فضایی به ماه پس از ۴۷ سال؛ کاوشگر لونا-۲۵ نابود شد

روسیه برای یافتن آب کاوشگری را به سوی ماه پرتاب کرد

روسیه پس از نیم قرن کاوشگر به ماه می‌فرستد؛ «ماموریتی بی‌همتا با احتمال شکست ۳۰ درصدی»