Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا توانمندی خوک‌‌ها در انجام بازی‌های ویدئویی برای دانشمندان مهم شده است؟

خوک‌ها
خوک‌ها Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خوک‌ها هنوز نمی‌توانند پرواز کنند ولی موفق شده‌اند توانایی خود را در انجام بازی‌های ویدئویی به دانشمندان اثبات کنند؛ آن هم با تکان دادن جوی‌استیک توسط پوزه به عشق دریافت کمی غذا به عنوان جایزه. اما این که آنها قادر شده‌اند که نشانگر مکان‌نما را بر روی صفحه نمایش دیجیتال شناسایی کنند، چرا مهم است؟

آگهی

خوک‌ها هنوز نمی‌توانند پرواز کنند ولی موفق شده‌اند توانایی خود را در انجام بازی‌های ویدئویی به دانشمندان اثبات کنند؛ آن هم با تکان دادن دسته بازی یا جوی‌استیک توسط پوزه به عشق دریافت کمی غذا به عنوان جایزه. اما این که آنها قادر شده‌اند که نشانگر مکان‌نما را بر روی صفحه نمایش دیجیتال شناسایی کنند، چرا مهم است؟

محققان در دانشگاه پردو ایالت ایندیانا در آمریکا اخیرا موفق شده بودند تا چهار خوک را در جریان یک آزمایش علمی به نحوی آموزش دهند که آنها با شلیک فرضی به نقطه‌های روی صفحه نمایش، با استفاده از پوزه خود بتوانند مواد غذایی مورد علاقه خود را دریافت کنند. خوک‌ها همچنین موفق شدند با دشوارتر شدن مراحل بازی، مکان‌نما را با جوی‌استیک تعقیب کنند.

هر چند آنها در مقایسه با میمون‌ها نتایج بدتری کسب کردند ولی برخی دانشمندان این احتمال را دادند که کسب این تیجه می‌تواند به دلیل دشواری کنترل جوی‌استیک با پوزه در مقایسه با انگشتان دست باشد. بنابراین بررسی‌ها برای شناخت سطح هوشمندی خوک‌ها همچنان ادامه دارد.

دانشمندان سه دلیل را برای افزایش اهمیت هوشمند بودن خوک‌ها در مزارع مطرح می‌کنند. نخست این که مزارع به طور فزاینده‌ای به مکان‌های پیچیده‌تری برای زندگی خوک‌ها تبدیل می‌شوند. از یک سو، پرورش آنها در گروه‌های پرجمعیت‌تر در فضاهای باز بزرگ‌تر اهمیت می‌یابد و از سوی دیگر، سیستم‌های تغذیه خودکار بیش از پیش در حال به کارگیری در مزارع است. بنابراین دانشمندان بر این باورند که سطح هوشمندی خوک‌ها می‌تواند در افزایش تعاملات اجتماعی و نیز تطبیق آنها با شرایط پیچیده‌تر مزارع به آنها کمک کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دوم این که بر پایه مفهوم اخلاقی «ارزش ذاتی»، هر حیوانی فارغ از ارزش پولی آن، یک موجود زنده است و به عنوان همراه انسان در جریان زندگی اجتماعی دارای اهمیت است و به تبع این شناخت بیشتر آن نیز مهم است.

سرانجام، افزایش شناخت بشر از حیوانات به تکمیل دانش او نسبت به درک حیوانات از جهان کمک می‌کند و این دانش بیش از پیش می‌تواند موجب افزایش حمایت انسان از حیوانات و یافتن راه‌های مراقبت بهتر از آنها شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنر معماری در خدمت حیوانات؛ طراحی خانه‌هایی متفاوت برای سگ‌ها

تصاویری از پنجاهمین رژه سالانه هالووین نیویورک

دومین فرد دریافت کننده قلب خوک شش هفته پس از پیوند درگذشت