میانمار بیش از ۵ هزار زندانی را آزاد می‌کند؛ آیا تصمیم آسه‌آن مؤثر بود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مین آنگ هلینگ، رهبر نظامی حکومت کودتا در میانمار از آزادی هزاران زندانی سیاسی در این کشور خبر داد
مین آنگ هلینگ، رهبر نظامی حکومت کودتا در میانمار از آزادی هزاران زندانی سیاسی در این کشور خبر داد   -  Copyright  AP Photo

میانمار اعلام کرد که ۵ هزار و ۶۳۶ زندانی را که در پی اعتراض های خونین به کودتای فوریه گذشته بازداشت شده بودند، آزاد می‌کند. مین آنگ هلینگ، رهبر نظامی حکومت کودتا در میانمار گفت که این گروه از زندانیان به دلایل بشردوستانه آزاد خواهند شد.

تصمیم رهبر شورای نظامی در میانمار برای آزادی زندانیان سیاسی پس از آن اعلام شد که اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا، «آسه‌آن» از او برای شرکت در نشست سالانه رهبران کشورهای عضو این اتحادیه دعوت نکرد.

اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا، «آسه‌آن» تصمیم گرفته‌ است که به جای ژنرال مین آنگ هلینگ از یک نماینده غیر‌سیاسی میانمار برای شرکت در نشست سالانه اش دعوت کند.

بر اساس گزارش انجمن کمک به زندانیان سیاسی، در جریان سرکوب معترضان به کودتا در میانمار که پس از برکناری آنگ سان سوچی از قدرت انجام شد، دست کم هزار و ۱۷۸ نفر کشته و ۷ هزار و ۳۵۵ نفر بازداشت، متهم یا محکوم شدند.

ژنرال مین آنگ هلینگ گفت که این گروه از زندانیان به مناسبت تعطیلات بودایی در ماه اکتبر آزاد می‌شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رهبر حکومت نظامی میانمار در سخنانی که از تلویزیون این کشور پخش می‌شد، گفت که فرماندهان نظامی میانمار به صلح و دموکراسی متعهد هستند. او همچنین از برنامه پنج مرحله‌ای حکومت کودتا در میانمار برای بازگرداندن دموکراسی در این کشور خبر داد.

پیشتر نظامیان حاکم در میانمار بیش از ۲ هزار معترض ضد کودتا را در ماه ژوئیه از زندان آزاد کرده بودند.