وارثان تاج و تخت هلند می‌توانند با افراد همجنس ازدواج کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
وارثان تاج و تخت هلند می‌توانند با افراد همجنس ازدواج کنند
Copyright  NLNOS

مارک روته، نخست وزیر هلند در پاسخ به پرسش نمایندگان پارلمان اعلام کرد که اعضای خاندان سلطنتی هلند، بدون به خطر افتادن جایگاه خود می‌توانند با افراد همجنس ازدواج کنند.

در پاسخ آقای روته به استفسار پارلمان هلند آمده است: «دولت هیج دلیلی نمی‌بینید که جایگاه یکی از وارثان تاج و تخت پادشاهی هلند را به‌دلیل ازدواج با افراد همجنس، در خاندان پادشاهی به خطر بیاندازد.»

ازدواج اعضای خاندان سلطنتی هلند باید به تایید پارلمان این کشور برسد.

درخواست تفسیر قانون ازدواج از نخست وزیر در پی انتشار کتاب «املیا، وظیفه تو را فرا می‌خواند» درباره وارثان تاج و تخت هلند در تابستان مطرح شد. نویسنده این کتاب معتقد است که قوانین کنونی، اجازه ازدواج افراد همجنس را به اعضای خاندان پادشاهی نمی‌دهد.

شاهدخت کاتارینا-املیا، بزرگ‌ترین فرزند پادشاه ویلم-الکساندر است و ۱۷ سال دارد. ولیعهد هلند به زودی ۱۸ ساله می‌شود. اطلاعات زیادی درباره زندگی وی در دست نیست و هنوز واکنشی به این ماجرا نشان نداده است.

ازدواج همجنسگرایان در هلند از سال ۲۰۰۱ میلادی قانونی شد اما تاکنون مساله وصلت اعضای خاندان سلطنتی در چارچوب قانون جدید خانواده مطرح نشده بود.

نخست وزیر هلند البته پاسخ صریحی به این پرسش نداده است که فرزند زوج همجنسگرای خاندان سلطنتی آیا کماکان وارث تاج و تخت خواهد بود یا نه؟ آقای روته در پاسخ به پرسش پارلمان نوشته است: «طرح چنین فرضی در زمان حاضر بسیار زود است. مساله باید در صورت بروز در موقع مشخص و با توجه به شرایط ویژه هر موردی بررسی شود.»

با توجه به قوانین اساسی و قانون جدید خانواده هلند و با توجه به اصل برابری شهروندان در برابر قانون، به نظر می‌رسد که این مساله، در صورت وقوع، چه درباره زنان، با حمل اسپرم در رحم شاهدخت و چه درباره مردان، با استفاده از اسپرم شاهزاده در یک رحم اجاره‌ای، مشکل ساز نباشد.