مجلس ملی فرانسه لقاح مصنوعی برای زوج‌های زن همجنسگرا و زنان مجرد را قانونی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
لقاح مصنوعی
لقاح مصنوعی   -  Copyright  Canva

مجلس ملی فرانسه روز سه شنبه به دسترسی به لقاح مصنوعی برای زوج های زن همجنسگرا و زنان مجرد در این کشور جنبه قانونی بخشید.

زنان همجنسگرا و زنان مجرد در فرانسه تاکنون برای دسترسی به لقاح مصنوعی مجبور بودند به دیگر کشورها سفر کنند. قانون فرانسه تاکنون تنها به زوج های دگرجنسگرا اجازه بهره مندی از روش لقاح مصنوعی را می داد. مجلس ملی فرانسه در سال ۲۰۱۹ دسترسی زوج های زن همجنسگرا و زنان مجرد به لقاح مصنوعی را تصویب کرده بود اما رسیدگی به این مصوبه به دنبال کارشکنی محافظه کاران در مجلس سنا به تاخیر افتاد.

مخالفان مصوبه مجلس ملی فرانسه از غیبت پدر در زندگی نوزادانی که به این شیوه دنیا خواهند آمد ابراز نگرانی کرده اند. مجلس ملی فرانسه در مصوبه خود به این نوزادان حق اطلاع از هویت فرد اهداء کننده اسپرم را در دوران بزرگسالی داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که تاکنون قوانین فرانسه در هر حالتی ناشناس ماندن فرد اهداء کننده اسپرم را تضمین می کرد.

نتیجه یک نظرسنجی در فرانسه اخیرا نشان داده بود که ۶۷ درصد مردم این کشور از دسترسی زوج های زن همجنسگرا و زنان مجرد به لقاح مصنوعی حمایت می کنند. ازدواج همجنسگرایان در فرانسه پیش از این در سال ۲۰۱۳ قانونی شده بود اما تصویب آن مخالفت های زیادی را در این کشور برانگیخت.

در لایحه ای که مجلس ملی فرانسه تصویب کرد اجازه استفاده از روش رحم اجاره ای داده نشده است. برخی از زوج های مرد همجنسگرا از این روش که در شماری از کشورها جنبه قانونی پیدا کرده است برای صاحب فرزند شدن استفاده می کنند.

بلژیک و اسپانیا پیش از این به دسترسی به لقاح مصنوعی برای زوج های زن همجنسگرا جنبه قانونی بخشیده بودند. به همین دلیل بسیاری از زوج های زن همجنسگرا در فرانسه برای دسترسی به این روش به یکی از این دو کشور سفر می کردند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۷ خود از دسترسی زوج های زن همجنسگرا و زنان مجرد به لقاح مصنوعی حمایت کرده بود.