افزایش شکاف بین سیاست‌های کرونایی در دو قطب مالی آسیا؛ رقابت تازه اقتصادی میان سنگاپور و هنگ کنگ

سنگاپور
سنگاپور Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شکاف بین سنگاپور و هنگ‌کنگ، دو قطب مالی آسیا در مدیریت همه‌گیری کرونا همچنان در حال افزایش است؛ یکی در حال بازگشایی مرزها به روی جهان و دیگری در حال اعمال سخت‌گیرانه‌ترین سیاست‌های قرنطینه در جهان.

آگهی

شکاف بین سنگاپور و هنگ‌کنگ، دو قطب مالی آسیا در مدیریت همه‌گیری کرونا همچنان در حال افزایش است؛ یکی در حال بازگشایی مرزها به روی جهان و دیگری در حال اعمال سخت‌گیرانه‌ترین سیاست‌های قرنطینه در جهان.

لی هسین لونگ، نخست وزیر سنگاپور در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که اعمال محدودیت‌های کرونایی در این کشور دیگر ممکن نیست و مردم باید تا مدتی خود را برای پذیرش موارد ابتلای به بیماری کووید-۱۹ آماده کنند.

اما کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ، رویکرد متفاوتی را اتخاذ کرده است و در سخنرانی تلویزیونی خود تاکید کرده که حتی یک مورد مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹«بسیار نگران کننده» است و ابتلای شهروندان به ویروس کرونا به هیچ وجه قابل تحمل نیست. البته اظهارات خانم لم در شرایطی عنوان می‌شود که هنگ کنگ در حال پیروی از سیاست «کووید صفر» چین در مقابله با همه‌گیری کروناست.

بر همین اساس، حتی ساکنان کاملا واکسینه شده در هنگ کنگ در صورت سفر به کشورهایی همچون ایالات متحده و بریتانیا که از طرف‌های تجاری عمده این منطقه هستند، باید در بازگشت ۲۱ روز قرنطینه شوند، در حالی که سنگاپور اجازه سفر خارجی بدون قرنطینه را صادر کرده است.

در چنین شرایطی برخی از مردم هنگ کنگ که از پیروی محض مسئولان اجرایی این منطقه از دولت مرکزی چین ناراضی هستند، با تشکیل گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی انتقاد از ادامه محدودیت‌های وضع شده در قبال سفر، کسب و کارها و فعالیت‌های تجاری آغاز کرده‌اند.

در حالی که هنگ کنگ در طول دوران همه‌گیری کرونا حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ مورد ابتلا و تنها ۲۱۳ مرگ را ثبت کرده، خانم لم خطاب منتقدان گفته که با وجود محدودیت‌های کرونایی این مرکز مالی مهم آسیا همچنان عملکرد اقتصادی خوبی دارد و حفظ مصالح سرزمین اصلی «مهمتر» از تجارت بین‌المللی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما نتایج تازه‌ترین نظرسنجی اتاق بازرگانی آمریکا در هنگ کنگ نشان می‌دهد که بیش از ۴۰ درصد اعضای این اتاق در نظر دارند تا هنگ کنگ را ترک کنند. 

فردریک گلوب، رئیس اتاق بازرگانی اروپا در هنگ کنگ نیز گفته که بسیاری از شرکت‌ها در تدارک انتقال مشاغل خود به نقاط دیگری همانند سنگاپور هستند. 

البته این اقدام چندان ساده نخواهد بود چرا که سنگاپور اخیرا سیاست‌های مهاجرتی سخت‌گیرانه‌ای را به اجرا گذاشته و نظارت بر بانک‌ها و شرکت‌ها را با هدف مقابله با «سیاست تبعیض‌آمیز» در استفاده از نیروی کار خارجی به جای نیروی کار بومی افزایش داده است.

با این حال، بسیاری از تجار مستقر در هنگ کنگ معتقدند که سنگاپور به عنوان رقیب هنگ کنگ قطعا از این فرصت برای جذب شرکت‌های فعال استفاده خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرواز مجانی به هنگ کنگ؛۵۰۰ هزار بلیت هواپیما از اول مارس قرعه‌کشی می‌شود

پیست دوچرخه سواری «دایناسورها» در سنگاپور

راهکار هنگ کنگ برای رونق اقتصادی؛ به هر نفر ۱۲۸۰ دلار پرداخت می‌‌شود