بازی بدون تماشاگر ایران - کره جنوبی؛ آیا کرونا بهانه است؟

آخرین حضور زنان در ورزشگاه آزادی
آخرین حضور زنان در ورزشگاه آزادی Copyright Vahid Salemi/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در اظهارات ضدونقیض اعلام کردند که بازی امروز ایران و کره جنوبی در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی بدون تماشاگر برگزار می‌شود. در اظهارنظرهای رسمی ویروس کرونا عامل لغو حضور تماشاگران عنوان شد. اما برخی می‌گویند جلوگیری از حضور زنان در استادیوم دلیل اصلی است.

آگهی

تیم ملی فوتبال ایران درحالی ساعتی دیگر به مصاف کره جنوبی می‌رود که شاگردان دراگان اسکوچیچ از یار دوازدهم خود یعنی تماشاگران در ورزشگاه آزادی بی‌بهره است.

این در حالی است که در یکماه اخیر فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده بود که بازی مهم ایران و کره جنوبی در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی با حضور تماشاگران، خصوصا زنان برگزار خواهد شد. شهاب عزیزی خادم، رئیس فدراسیون هم یکماه پیش در گفتگو با یورونیوز تاکید کرده بود که این بازی با حضور تماشاگران زن برگزار خواهد شد.

اولین بار دلیل اصلی برگزاری بدون تماشاگر این بازی، عدم رعایت پروتکل‌های فیفا عنوان شد. فدراسیون فوتبال گفت که براساس مقررات جهانی برای برگزاری مسابقات در دوران کرونا، کشورهای میزبان باید حداقل ۱۴ روز قبل از زمان برگزاری مسابقه، مدارک لازم و توضیحات کامل را به منظور صدور مجوز میزبانی و برگزاری مسابقه با حضور تماشاگران را ارائه کنند.

در همین راستا وزیر جدید ورزش و جوانان، حمید سجادی مدعی شد که «کنفدراسیون آسیا مجوز فروش بلیت برای بازی ایران-کره جنوبی را نداده است». اما تنها ساعتی پیش از سخنان وزیر ورزش ایران، حسن کامرانی‌ فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال به رسانه‌ها گفت: «همه فرم‌های ارسالی برای حضور تماشاگران در ورزشگاه را پر و برای فیفا در زمان مناسب ارسال کردیم. اتفاقی که درباره عدم حضور تماشاگران در بازی ایران و کره جنوبی رخ داد، هیچ ربطی به بحث‌های بیرونی ندارد و ما در داخل به این نتیجه رسیدیم که این مسابقه به دلیل شرایط پروتکل‌ها، واکسیناسیون، تست‌های PCR و این که هر فردی باید کارت واکسیناسیون را در اختیار داشته باشد و آن را در سیستم آپلود کند، بدون حضور تماشاگران برگزار شود».

واهمه از برگزاری بازی با حضور زنان تماشاگر در ورزشگاه

اظهارات ضد و نقیض مقامات ایران درباره حضور تماشاگران در این بازی، از نگاه فائزه هاشمی که زمانی مسئول ورزش زنان بوده «فریب دادن فیفا» از سوی مقامات ایران است. 

خانم هاشمی که یکی از حامیان حضور زنان در ورزشگاهها است در گفتگو با وبسایت انصاف نیوز گفت: «امیدوارم فیفا گول نخورد و قضیه را دنبال کند، این‌ یک کلک است. امیدوارم دختران ایرانی هم کوتاه نیایند، مثل همیشه به پشت در استادیوم‌ها بروند تا حق خود را از دست ندهند. چون حق گرفتنی است و هر وقت آن رها کنید از دست می‌‌رود.»

روزنامه اعتماد چاپ تهران هم در مطلبی به این موضوع اشاره کرد و نوشت که مقامات حکومتی برای «فرار از دردسرهای حضور زنان» در این بازی ترجیح دادند «کرونا را بهانه کرده و بازی را بدون تماشاگر برگزار کنند.»

بیش از ۴ دهه ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها

پس از انقلاب سال ۵۷  و در چارچوب قوانین اسلامی، زنان از حضور در ورزشگاه‌هایی که مردان در آن بازی می‌کنند منع شدند. حتی، برخی از روحانیون تندرو در ۴ دهه اخیر تماشای بسیاری از مسابقات ورزشی مردانه را از طریق تلویزیون برای زنان منع کرده و می‌گویند که «بدن ورزشکاران مرد می‌تواند زنان را تحریک کند.»

در سال ۲۰۱۷، احمد خاتمی یکی از روحانیون متنفذ حکومت ایران در سخنرانی نماز جمعه گفت که زنان حق ندارند فیلم کشتی و یا شنای ورزشکاران مرد را نظاره کنند. وی گفت که دیدن «کشتی برای زنان حرام است و حتی اگر تلویزیون آن را پخش می‌کند زنان حق ندارند پای آن بنشینند.»

در سال‌های اخیر برخی از فعالان حقوق زنان در جهت رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاهها کارزارهای مختلفی از جمله «دفاع از حقوق ورود زنان» به ورزشگاه‌ها را به راه انداختند. این کارزار تاثیر بسیاری داشت تا آنجا که فیفا و رئیس آن، جیانی اینفانتینو را قانع کرد که در جهت رفع ممنوعیت‌ها در ایران تلاش کنند.

رئیس سوئیسی فدراسیون بین‌المللی فوتبال پس از حضور در ایران گفت که از «اکتبر ۲۰۱۹ قانون ممنوعیت ورود زنان به استادیوم را لغو خواهد کرد.» قولی که به نوعی عملی شد اما تنها در یک بازی ملی، آنهم با حضور بسیار پرحاشیه ده‌ها زن. 

پس از آن شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا و استادیوم‌های خالی از تماشاگر برای مدتی خیال مقامات ایرانی را راحت کرد.

عدم حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران، بیش از دو دهه است که دردسری برای بسیاری از مقامات حکومتی ایران شده است. فعالان حقوق زنان در این دو دهه فداکاری‌های فراوانی در جهت احیای حق تماشای بازی‌ها کردند و برخی مورد سرکوب قرار گرفته و زندانی شدند.

اما خبرسازترین آنها خودسوزی سحر خدایاری، حامی پروپاقرص باشگاه استقلال در سال ۱۳۹۸ بود. این اتفاق که به خودسوزی «دختر آبی» شهرت یافت واکنش بسیاری از چهره‌های سرشناس فرهنگی و ورزشی در داخل ایران را در پی داشت. ازجمله وریا غفوری، کاپیتان وقت استقلال و علی کریمی اسطوره تیم ملی ایران.

دلیل لغو حضور تماشاگران در بازی ایران و کره جنوبی هرچه که باشد، مقامات ایرانی باید هر چه سریع‌تر تصمیمی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال بگیرند چرا که به نظر می‌رسد فیفا و رئیس آن، جیانی اینفانتینو قصد ندارند در این باره کوتاه بیایند. در غیر این صورت محرومیت‌های جدی‌تری متوجه تیم ملی و فدراسیون فوتبال ایران خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲؛ شاگردان اسکوچیچ به دنبال کسب دهمین برد پیاپی

در راه جام جهانی؛ تیم ملی ایران با پیروزی مقابل سوریه گام نخست را محکم برداشت

قرعه مناسب، نصیب ملی پوشان ایران برای صعود به جام جهانی