نوبل فیزیک ۲۰۲۱ به طور مشترک به سه فیزیکدان از آمریکا، ایتالیا و آلمان رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نوبل فیزیک ۲۰۲۱
نوبل فیزیک ۲۰۲۱   -  Copyright  AP Photo

آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز سه‌شنبه ۵ اکتبر (۱۳ مهر) جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۱ را به دلیل «مشارکت پیشگا‌م در فهم از سامانه‌های پیچیده فیزیکی» به طور مشترک به سه فیزیکدان از آمریکا، ایتالیا و آلمان اهدا کرد.

مطابق بیانیه منتشره از سوی این نهاد، «شیکورو مانابه» از آمریکا و «کلاوس هسلمن» از آلمان به دلیل نقش‌شان در «مدل‌سازی فیزیکی اقلیم کره زمین و گرمایش جهانی» و جیورجیو پاریزی از ایتالیا برای تحقیقاتیش در زمینه «نابهنجاری‌ها و نوسانات در سامانه‌های پیچیده در مقیاس اتمی تا سیاره‌ای» توسط کمیته نوبل شایسته این عنوان تشخیص داده شدند.

شیکورو مانابه، هواشناس ۹۰ ساله در دانشگاه پرینستون آمریکا، از پیشگامان عرصه استفاده از کامپیوترها برای شبیه‌سازی تغییرات آب و هوایی است. این دانشمندان که متولد توکیو است با پژوهش‌هایش نشان داد که افزایش دی‌اکسید کربن در جو کره زمین منجر به بالا رفتن دما و گرمایش جهانی می‌شود.

کلاوس هاسلمن ۸۹ ساله و متولد هامبورگ نیز با مدل‌سازی جوی و تحقیقاتش در زمینه آب و هوا ثابت کرد که افزایش دما در جو زمین به انتشار گاز دی اکسید کربن توسط انسان بازمی‌گردد. جورجیو پاریزی فیزیکدان نظری ۷۳ ساله نیز بیشتر برای کار در زمینه الگوهای سامانه‌های کوانتومی در مقیاس اتمی و همینطور سیاره‌ای شناخته شده است.

جایزه نوبل فیزیک سال گذشته به طور مشترک به سه دانشمند از بریتانیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا به خاطر تحقیقات‌شان درباره سیاه‌چاله‌ها و همچنین کهکشان راه شیری رسیده بود.

راجر پنروز از بریتانیا به خاطر تحقیقاتش در زمینه تشکیل سیاه‌چاله‌ها و ارتباط آن با نظریه نسبیت عام و رینهارد گنزل از آلمان و آندرا گز از آمریکا به خاطر یافته‌هایشان درباره جرم متراکم و متمرکز موجود در مرکز کهکشان راه شیری این جایزه را به خود اختصاص داده بودند.

قرار است برنده جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ فردا در روز چهارشنبه اعلام شود. همچنین جوایز نوبل ادبیات و صلح که به طور سنتی بیش از سایر جوایز نوبل مورد توجه افکار عمومی قرار می‌گیرند، روزهای پنجشنبه و جمعه برندگان خود را خواهند شناخت.

پایان ‌بخش فصل جوایز نوبل در سال ۲۰۲۱ نیز جایزه نوبل اقتصاد است که قرار است در روز دوشنبه ۱۲ اکتبر به برندگان اهدا شود.