Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سه محقق به‌خاطر یافته‌ها درباره فضا و سیاه‌چاله‌ها برنده نوبل فیزیک ۲۰۲۰ شدند

اعلام برندگان جایزه نوبل فیزیک
اعلام برندگان جایزه نوبل فیزیک Copyright Fredrik Sandberg/AP
Copyright Fredrik Sandberg/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۰ به سه دانشمند از بریتانیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا به خاطر تحقیقاتشان درباره سیاه‌چاله‌ها و کهکشان راه شیری رسید.

آگهی

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۰ به سه دانشمند از بریتانیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا به خاطر تحقیقاتشان درباره سیاه‌چاله‌ها و همچنین کهکشان راه شیری رسید.

کمیته نوبل در استکهلم امروز سه‌شنبه شش اکتبر (۱۵ مهر) با اعلام نام سه‌ کیهان‌شناس، آن‌ها را برنده جایزه سال ۲۰۲۰ در رشته فیزیک معرفی کرد. طبق این تصمیم نیمی از این جایزه به راجر پنروز از بریتانیا به خاطر تحقیقاتش درباره تشکیل سیاه‌چاله‌ها و ارتباط آن با نظریه نسبیت عام رسید و نیمی دیگر از جایزه به ‌طور مشترک به رینهارد گنزل از آلمان و آندرا گز از آمریکا به خاطر یافته‌هایشان درباره جرم متراکم و متمرکز موجود در مرکز کهکشان راه شیری رسید. 

سیاه‌چاله به نقطه‌ای در فضا اطلاق می‌شود که ماده به قدری فشرده شده باشد که میدان گرانشی ایجاد کند و حتی نور نیز نتواند از آن بگریزد. 

راجر پنروز ۸۹ ساله استاد بازنشسته آکسفورد با استفاده از روش‌های ریاضی مبتکرانه در سال ۱۹۶۵ نظریه نسبیت عام اینشتین را بررسی کرد و نشان داد که این نظریه تشکیل سیاه‌چاله‌های بسیار عظیم را ثابت می‌کند که هر شی ورودی را می بلعند. بسیاری از دانسته‌های انسان در مورد سیاه‌چاله‌ها به خاطر کشفیات آقای پنروز است. 

رینهارد گنزل، ۶۸ ساله و متولد آلمان و از اساتید دانشگاه برکلی کالیفرنیا و خانم آندریا گز، ۵۵ ساله متولد آمریکا و استاد دانشگاه کالیفرنیا به دلیل کشف یک جرم بسیار عظیم و متراکم در مرکز کهکشان راه شیری با استفاده از بزرگترین تلسکوپ‌های جهان، مستحق دریافت این جایزه شناخته شدند. این جرم همچنان ناشناخته چهار میلیون برابر خورشید تخمین زده شده است. خانم گِز از سال ۱۹۰۱ که نخستین نوبل در رشته فیزیک اهدا شد، چهارمین زنی که برنده این نوبل می‌شود. 

CHRISTOPHER DIBBLE/AFP
خانم گز از برندگان نوبل فیزیک امسالCHRISTOPHER DIBBLE/AFP

خانم گز پس از اعلام برنده‌های امسال در یک نشست خبری گفت: «امیدوارم بتوانم الهام بخش زنان جوان دیگر در این زمینه باشم.»

جایزه نقدی نوبل یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار است که نیمی از آن به آقای پنروز تعلق می‌گیرد و نیمی دیگر مشترکا بین آقای گنزل و خانم گز تقسیم می‌شود. مراسم اهدای جوایز که هر ساله در تاریخ ۱۰ دسامبر برگزار می‌شد به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا لغو شده است. 

سال گذشته نیز آکادمی نوبل نیمی از نوبل فیزیک ۲۰۱۹ را به جیمز پیبلز به دلیل «اکتشافات نظری او در کیهان شناسی فیزیکی» اعطا کرد و نیمی دیگر را به طور مشترک به میشل مایور و دیدیه کوئلوز برای «کشف یک سیاره فراخورشیدی که در مدار ستاره‌ای مانند خورشید در گردش است.» داد.

قرار است برنده جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۰ در روز چهارشنبه اعلام شود. همچنین جوایز نوبل ادبیات و صلح که به طور سنتی بیش از سایر جوایز نوبل مورد توجه افکار عمومی قرار می‌گیرد، روزهای پنجشنبه و جمعه برندگان خود را خواهند شناخت. پایان بخش فصل نوبل در سال ۲۰۲۰ نیز اهدای جایزه نوبل اقتصادی در روز دوشنبه، ۱۲ اکتبر خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۳ به سه محقق در زمینه الکترون‌ها تعلق گرفت

کپسول فضایی ژاپنی در استرالیا فرود آمد

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟