شهروندان قطری برای نخستین بار در انتخابات مجلس شورا پای صندوق‌های رای رفتند

انتخابات مجلس شورای قطر
انتخابات مجلس شورای قطر Copyright AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حاکمان قطر قرار بود ۱۷ سال پیش این انتخابات را برگزار کنند.

آگهی

نخستین انتخابات نمایندگان مجلس شورای قطر روز شنبه با گشایش شعبه‌های اخذ رای آغاز شد. این انتخابات که برای اولین بار برگزار می‌شود، عملا امکان تغییر آرایش قوا در این کشور کوچک و ثروتمند را ندارد. 

شهروندان قطر در این انتخابات ۳۰ عضو از ۴۵ نماینده مجلس شورا را انتخاب می‌‌کنند. تا امسال، تمام اعضای این نهاد مشورتی از سوی امیر تمیم بن حمد آل ثانی منصوب می‌شدند. 

با وجود برگزاری این انتخابات، احزاب سیاسی همچنان در قطر ممنوع هستند. قطر سال آینده میزبان رقابت‌های جام جهانی فوتبال است و بسیاری از ناظران معتقدند این انتخابات برای دادن مشروعیت بیشتر به حاکمان کشوری انجام می‌شود که به‌ویژه درباره کارگران مهاجر خارجی، کارنامه سیاهی دارد. 

مجلس شورای قطر می‌تواند به حکومت سلطنتی پیشنهاد قانون بدهد، بودجه دولت را تصویب کند و یا حتی وزرا را برای پرسش فراخواند. با این حال امیر قطر می‌تواند تمام تصمیم‌های مجلس را لغو کند. 

این انتخابات قرار بود در سال ۲۰۰۴ برگزار شود. همین امر شائبه‌ها درباره باز شدن صندوق‌های رای چند ماه پیش از جام جهانی را دوچندان کرده است. 

۲۸۴ نفر از جمله ۲۸ زن برای شرکت در این انتخابات نامزد شده اند. در روزهای گذشته شماری از کاندیداها در برنامه‌های تلویزیونی مناظره کرده اند. خبرگزاری فرانسه گزارش می‌کند سیاست خارجی و ساختار پادشاهی، جایی در بحث‌های انتخاباتی نداشته و صحبت‌ها درباره مسائل اجتماعی نظیر بهداشت و حقوق شهروندی بوده است. 

قطر یکی از مهم‌ترین بازیگران سیاست منطقه‌ای خاورمیانه است. این کشور توانست با همکاری ترکیه توانست ۴ سال در برابر محاصره اقتصادی و دیپلماتیک عربستان سعودی و متحدانش مقاومت کند.

حوزه‌های اخذ رای از ساعت ۸ صبح باز شده و تا ساعت ۱۸ به کار خود ادامه می‌دهند. اکثریت جمعیت ۲/۵ میلیون نفری قطر خارجی هستند و امکان شرکت در این انتخابات را ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطر در بحبوحه بحران اقتصادی به سربازان لبنانی کمک غذایی می‌کند

وزیر دارایی قطر به اتهام فساد مالی و سوءاستفاده از جایگاه شغلی بازداشت شد

میزان مشارکت در رای‌گیری‌های اخیر پارلمانی در کشورهای اروپایی چقدر بود؟