اکسپو ۲۰۲۰ دبی؛ از اعلام تعداد کارگران کشته شده تا حضور اروپا با وجود تحریم پارلمان اروپا

اکسپو ۲۰۲۰
اکسپو ۲۰۲۰ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تایید مرگ کارگران پس از آن صورت می‌گیرد که پارلمان اروپا با استناد به «اقدامات غیر انسانی امارات در برابر کارگران خارجی» از کشورهای جهان خواسته بود در این نمایشگاه شرکت نکنند. با این حال به نظر می‌رسد که کشورهای اروپایی در این نمایشگاه حضور پررنگی دارند.

آگهی

در حالیکه کمتر از یک ماه پیش پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای خواستار تحریم اکسپو ۲۰۲۰ دبی به دلیل موارد نقض حقوق بشر از سوی امارات شده بود اما مقامات اروپایی و کشورهای اروپایی در این نمایشگاه جهانی حضوری فعال و پررنگ دارند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اکسپو ۲۰۲۰ دُبی با ریم هاشمی، وزیر مشاور امور بین‌الملل و مدیر این اکسپو دیدار کرد. آقای بورل در توییتی گفت که در این دیدار درباره تعمیق همکاری‌ها در زمینه پایداری، تنوع، نوسازی و پل زدن بین تفاوت‌های فرهنگی برای درک متقابل بهتر صحبت شد.

آقای بورل همچنین از چند غرفه اروپایی دیدن کرد و با وزیر امور خارجه فرانسه نیز همراه شد.

همه‌گیری کرونا نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی را یکسال به تعویق انداخت اما این نمایشگاه شش ماهه روز گذشته درهای خود را به روی عموم باز کرد. محل برگزاری این نمایشگاه چندی پیش بیابانی ۴۳۸ هکتاری بود اما اکنون در این مکان ۱۹۰ کشور غرفه‌های خود را برپا کردند تا با برجسته کردن جاذبه‌های گردشگری، اکتشافات و بلندپروازی‌های خود را به نمایش بگذارند. دبی امیدوار است بتواند ۲۵ میلیون بازدیدکننده را جذب این نمایشگاه کند.

شعار اکسپو ۲۰۲۰ «ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده» است. با این حال ساخت این نمایشگاه بزرگ حاشیه‌های زیادی هم داشت.

کارگران کشته شده در راه ساخت نمایشگاه دبی

اکسپو ۲۰۲۰ دبی روز شنبه آمارهای متناقضی درباره تعداد کارگران کشته شدن در زمان ساخت این مکان ارائه کرد، آن‌ها ابتدا گفتند که پنج کارگر کشته شدند و سپس اعلام کردند که رقم اصلی سه کارگر بوده است.

اکسپو در بیانیه دوم عذرخواهی کرد و رقم اولیه را یک «اشتباه» نامید. مقامات ماه‌ها از ارائه هرگونه آماری درباره کارگران کشته شده در ساخت و ساز این نمایشگاه هفت میلیارد دلاری خودداری می‌کردند.

اظهارات متناقض امروز نیز در حالی رخ داد که امارات به طور کلی با انتقاد فعالان حقوق بشر به دلیل رفتار نامناسب با کارگران روبرو شده است.

اکسپوی دبی تعداد کارگرانی را که در حین ساخت دچار جراحت‌های جدی شده‌اند، ۷۲ نفر عنوان کرد. این نهاد اضافه کرد که ۲۰۰ هزار کارگر بیش از ۲۴۰ میلیون ساعت کار کردند تا این نمایشگاه ساخته شود.

تایید مرگ کارگران پس از آن صورت می‌گیرد که پارلمان اروپا با استناد به «اقدامات غیر انسانی امارات در برابر کارگران خارجی» از کشورهای عضو خواسته بود در این نمایشگاه شرکت نکنند. با این حال به نظر می‌رسد که کشورهای اروپایی در این نمایشگاه حضور پررنگی دارند.

آسوشیتدپرس
حضور فرانسه در اکسپو ۲۰۲۰ دبیآسوشیتدپرس

اتحادیه اروپا نیز در اکسپو ۲۰۲۰ دُبی شرکت کرده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره نحوه مشارکت این نهاد در بیانیه‌ای که قبل از آغاز اکسپو ۲۰۲۰ منتشر شد گفت که نهادهای اتحادیه اروپا همراه با کشورهای عضو در بیش از ۴۰ رویداد و فعالیت با تمرکز بر پنج حوزه موضوعی شرکت می‌کنند. وی این موضوعات را شامل «پایداری، قرارداد سبز و تغییر آب و هوا»، «غذا، کشاورزی و بهداشت»، «نوآوری و دیجیتالی شدن»، «فراگیری و برابری با تمرکز بر توانمندسازی زنان» و «همکاری تجاری و بازرگانی» ذکر کرد.

وی اکسپو ۲۰۲۰ دبی را فرصتی مهم در آمادگی برای آینده‌ای پایدارتر با مشارکت شرکت‌کنندگان از سراسر جهان توصیف کرد.

بورل تاکید کرد فعالیت‌هایی که در این اکسپو از سوی اتحادیه اروپا ترویج می‌شوند در تعاملات دو جانبه با امارات بسیار برجسته است: «اتحادیه اروپا متعهد به حمایت از تحولات داخلی امارات و تنوع اقتصادی در راستای توافق همکاری دوجانبه است.»

نمایشگاه‌های جهانی معروف به اکسپو معمولا هر پنج سال یکبار برگزار می‌شود. نخستین نمایشگاه بین‌المللی در سال ۱۸۵۱ در لندن برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تماس‌های فیس‌تایم دوباره در امارات فعال شد؛ رفع ممنوعیت یا هدیه اکسپو دُبی؟

نبض تجارت؛ دوبی چقدر از اکسپو ۲۰۲۰ سود می‌برد؟

بازداشت یازده تن به جرم فساد مالی در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان