بریتانیا: اتباع اروپا برای ورود گذرنامه داشته باشند، کارت شناسایی قبول نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
کنترل گذرنامه برای ورود به بریتانیا
کنترل گذرنامه برای ورود به بریتانیا   -  کپی رایت  AP Photo

دولت بریتانیا اعلام کرد با اجرایی شدن قوانین برکسیت از روز جمعه یکم اکتبر (۷ مهر)، شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای ورود به این کشور باید دیگر گذرنامه معتبر همراه داشته باشند و کارت شناسایی آنها مورد قبول نخواهد بود.

پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا گفت: «ما با پایان دادن به کاربرد کارت‌های شناسایی که از نظر امنیتی اعتمادناپذیر هستند، مرز خود را تقویت کرده و با بازپس گیری کنترل سیاست‌های مهاجرتی خودمان، مردم خودمان را در اولویت قرار می‌دهیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس تصمیم که در اکتبر سال گذشته اعلام شده بود، شهروندان کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس نیز مشمول قوانین جدید هستند.

وزارت کشور بریتانیا با تأکید بر این که تصمیم حاضر باعث جلوگیری از ورود «باندهای جنایت سازمان یافته و دیگر افرادی که به دنبال سوء‌استفاده از سیستم هستند» می‌شود، گفته است که «بیشترین موارد سوء استفاده از اسناد» که به دست مأموران مرزبانی این کشور کشف شده، مربوط به کارت شناسایی بوده است.

مقامات بریتانیایی می‌گویند تقلب در کارت‌های شناسایی آسان‌تر است، زیرا این مدرک داده‌های بیومتریک ندارد. وزارت کشور بریتانیا گفته است: «سال گذشته تقریباً نیمی از اسناد جعلی شناسایی شده در مرز، کارت‌های شناسایی صادره در اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس بوده است.»

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور معمول کنترل مرزی وجود ندارد و شهروندان هر کشور می‌توانند بدون گذرنامه و تنها با کارت شناسایی به کشورهای دیگر اتحادیه سفر کنند.