Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اوج‌گیری قیمت تریاک افغانستان پس از بازگشت طالبان

مزارع خشخاش در حاشیه قندهار
مزارع خشخاش در حاشیه قندهار Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت تریاک افغانستان اخیرا سه برابر شده و در روزهای اخیر با قیمت کیلویی ۹۰ تا ۱۲۶ یورو معامله شده است.

آگهی

قیمت تریاک افغانستان ظرف مدت اخیر سه برابر شده است. طالبان پس از قدرت‌گیری دوباره طالبان اعلام کردند که مایلند تولید تریاک را در افغانستان پایان دهند و همین خبر باعث شده است قیمت تریاک ناگهان اوج بگیرد.

کارشناسان می‌گویند در روزهای گذشته تریاک خالص با قیمت‌های متفاوتی از حدود کیلویی ۹۰ تا ۱۲۶ یورو معامله شده است. این محصول سپس در کشورهای همسایه از جمله پاکستان و ایران فرآوری شده و عمدتا روانه اروپا می‌شود.

عوامل متعددی از جمله شرایط آب‌وهوایی، امنیت، بسته‌بودن مرزها، و وضعیت سیاسی بر قیمت تریاک تأثیرگذارند. اما هیچکدام از اینها به ‌اندازهٔ بیانیهٔ ۱۷ اوت طالبان که شایعه منع کشت تریاک را قوت بخشید بر قیمت آن تأثیرگذار نبود.

کشاورزان افغان می‌گویند از حرام بودن تریاک مطلع‌اند اما برای هیچ کشت دیگری نه آب کافی دارند و نه بذری. آنان می‌گویند کسی نمی‌تواند کشت تریاک را که تنها منبع درآمد آنهاست به‌کلی متوقف کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ملا نورمحمد سعید، مقام محلی طالبان در قندهار، کانون تولید تریاک افغانستان، اخیر اعلام کرد که تریاک «حرام و برای مردم مضرّ» است، هرچند دربارهٔ ممنوعیت کشت آن احتیاط بیشتری به خرج داد و گفت که اگر جامعه جهانی به تریاک‌کاران کمک کند تا این کار را متوقف کنند آنگاه طالبان هم کشت تریاک را ممنوع خواهند کرد.

طبق آمار سازمان ملل متحد تنها در سال گذشته میلادی ۲۲۴ هکتار زمین در افغانستان زیر کشت خشخاش رفته و ۶۳۰۰ تن تریاک خالص از آن تولید شده که درآمدی ۲ میلیارد دلاری را نصیب یکی از فقیرترین کشورهای جهان کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد تولید تریاک در افغانستان شکست

سیل ویرانگر در غرب افغانستان حدود ۷۰ کشته بر جای گذاشت

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند