Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست اتحادیه اروپا برای دسترسی فوری به مجتمع تسای کرج؛ ایران: گزارش آژانس دقیق نیست

پرچم ایران در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
پرچم ایران در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز دوشنبه ۲۷ سپتامبر گفت که گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد دوربین‌های مجتمع تسای کرج دقیق نبوده و فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر است.

آگهی

استفان کلمنت، سفیر و رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در وین از ایران خواست تا به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دسترسی به مجتمع تسای کرج «اجازه فوری» دهد.

او در حساب کاربری خود در توییتر با حمایت از گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درمورد تعویض کارت حافظه دوربین‌های مجتمع تسای کرج، از تلاش‌های این نهاد بین‌المللی برای تداوم نظارت‌ بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران حمایت کرد.

این در حالی است که نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز دوشنبه ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) گفت که گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد دوربین‌های مجتمع تسای کرج دقیق نبوده و فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر است.

حمایت استفان کلمنت، سفیر و رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در وین از گزارش آژانس

به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) در گزارشی اعلام کرد که ایران در ۱۲ سپتامبر اجازه تعویض کارت حافظه دوربین‌های این آژانس در بسیاری از تاسیسات هسته‌ای خود را داده اما اینک مانع تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران در کرج شده است.

از همین رو آقای غریب آبادی در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند رشته توئیت نوشت: «در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیرا در وین نیز به طور واضح خاطرنشان شد از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

رشته توئیت سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین گفت: «عمیقا مایه تاسف است که بعد از سه اقدام خرابکارانه تروریستی در تأسیسات هسته‌ای ایران در طول یک سال گذشته، آژانس هنوز این اقدامات شرورانه را، برخلاف قطعنامه های متعدد کنفرانس عمومی آژانس و مجمع عمومی سازمان ملل و حتی به خاطر تجهیزات و اموال خود و ایمنی و امنیت بازرسان اش، محکوم نکرده است.»

پیشتر برخی خبرها از «حمله خرابکارانه» به تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران، «تسا» حکایت داشتند.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۲ سپتامبر بر سر تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌ها توافق کرده بودند، توافقی که به گفته کارشناسان بین‌المللی مانع به رأی گذاشته شدن قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما آقای غریب آبادی گفت که بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با «حسن نیت» تهران و با هدف «جایگزینی کارت های حافظه تجهیزات مشخص شده» نوشته شده است.

در هر حال به گزارش برخی منابع خبری، قرار است که موضوع همکاری نکردن ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در جلسه روز دوشنبه شورای حکام مطرح شود.

آقای کلمنت هم در حساب کاربری خود در توئیتر با درخواست از ایران برای بازگشت به مذاکرات وین، نوشت که مذاکرات باید از جایی که در ۲۰ ژوئن متوقف شده است ادامه پیدا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه