Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شعارهای ضد اروپایی در مجارستان و لهستان؛ بلوف سیاسی یا آغاز برنامه خروج از اتحادیه؟

اعتراض ضد دولتی در بوداپست، مجارستان
اعتراض ضد دولتی در بوداپست، مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز قارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش شعارهای ضد اتحادیه اروپا در مجارستان و لهستان برخی از ناظران را نسبت به برنامه‌ریزی احتمالی دولت‌های راست‌گرای این کشورها برای خروج از این اتحادیه نگران کرده است. اما آیا خط و نشان کشیدن‌های آنها تنها یک بلوف سیاسی است یا باید نشانه زمینه‌سازی عملی آنها به شمار رود؟

آگهی

افزایش شعارهای ضد اتحادیه اروپا در مجارستان و لهستان برخی از ناظران را نسبت به برنامه‌ریزی احتمالی دولت‌های راست‌گرای این کشورها برای خروج از این اتحادیه نگران کرده است. اما آیا خط و نشان کشیدن‌های آنها تنها یک بلوف سیاسی است یا باید نشانه زمینه‌سازی عملی آنها به شمار رود؟

وقتی مجارستان و لهستان در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوستند، پس از چندین دهه سلطه نظام کمونیستی، تشنه دموکراسی غربی و افزایش سطح رفاه عمومی بودند. ولی ۷ سال بعد، در حالی که اتحادیه اروپا در تلاش برای جلوگیری از نقض ارزش‌های دموکراتیک در این دو کشور است، برخی احزاب پوپولیست‌ِ راست‌گرای حاکم در مجارستان و لهستان این رویه اتحادیه را با حاکمان ظالم شوروی سابق مقایسه کرده و سعی می‌کنند چشم‌انداز خروج از اتحادیه را هر چه جذاب‌تر جلوه دهند.

این دو کشور بیش از ۲۵ عضو دیگر اتحادیه اروپا از منابع پولی این اتحادیه منتفع بوده و اکثریت قاطع شهروندان این دو کشور نیز خواهان ماندن در اتحادیه هستند. با این حال، پس از توسل اتحادیه اروپا به مجازات مالی اعضایی که از اعمال قانون و ارزش‌های حکمرانی دموکراتیک خودداری می‌کنند، شعارهای حاکمان این دو کشور علیه اتحادیه اروپا افزایش یافته است. مجارستان و لهستان اغلب متهم به تضعیف استقلال نظام قضایی و آزادی رسانه‌ها و محدود کردن حقوق اقلیت‌ها و مهاجران هستند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، این اقدام اتحادیه اروپا را یک «سلاح سیاسی و ایدئولوژیک» نامید و همتای لهستانی او، ماتئوش موراویکی، آن را یک «راه حل بد» دانست که در آینده به تجزیه اتحادیه اروپا منجر خواهد شد.

ماه گذشته نیز روزنامه ماگیار نمزت، یکی از روزنامه‌های حامی حزب حاکم مجارستان، فیدس (Fidesz) با انتشار مقاله‌ای نوشت که زمان صحبت در مورد خروج از اتحادیه اروپا فرا رسیده است. وزیر دارایی آقای اوربان نیز ادعا کرد که مجارستان در خارج از اتحادیه اروپا وضعیت اقتصادی بهتری خواهد داشت.

مارک سوسکی، یکی از اعضای برجسته حزب حاکم قانون و عدالت لهستان نیز در ماه جاری گفت که بروکسل قصد فرمانروایی بر ما را دارد ولی لهستان همان گونه که با اشغالگری نازی‌ها و شوروی سابق مبارزه کرده، با آنها نیز مبارزه خواهد کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

البته در شرایطی که حزب اوربان سال آینده با انتخاباتی پیش‌بینی‌ناپذیر روبروست و ائتلاف حاکم بر لهستان نیز در خطر فروپاشی است، نبرد با اتحادیه اروپا نیز می‌تواند صرفا اهداف سیاسی داخلی را دنبال کند و لفاظی‌های ضد اتحادیه اروپا می‌تواند یک آزمایش برای سنجش میزان حمایت عمومی از سطح درگیری دولت‌ها و حزب حاکم باشد. اما تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد مردم هر دو کشور خواهان ادامه حضور در اتحادیه اروپا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان برای دریافت بودجه از اتحادیه اروپا آژانس مبارزه با فساد تاسیس می‌کند

تصویب قانون جنجالی رسانه‌ای در لهستان؛ از چالش سیاست داخلی تا تنش با آمریکا و اتحادیه اروپا

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست