نخست وزیر پاکستان نسبت به احتمال بروز جنگ داخلی در افغانستان هشدار داد

عمران خان، نخست وزیر پاکستان
عمران خان، نخست وزیر پاکستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با این هشدار، سفیر پاکستان در افغانستان گفته است کشورش برای آموزش نیروهای امنیتی طالبان آماده است.

آگهی

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با انتقاد از عدم تشکیل دولت فراگیر ملی در افغانستان نسبت به بروز بحران انسانی در این کشور هشدار داد.

بسیاری پاکستان را نزدیک‌ترین و اصلی‌ترین متحد و حامی طالبان افغانستان می‌دانند.

آقای خان روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور/سنبله به شبکه بی‌بی‌سی گفت: «اگر طالبان نتوانند دولت فراگیر در این کشور تشکیل دهند، خطر جنگ داخلی دیر یا زود در افغانستان وجود دارد.»

اعلام لیست کابینه موقت طالبان، انتقادهای بسیاری را برانگیخته است. رهبران منطقه و جامعه جهانی می‌گویند دولت طالبان، برخلاف وعده‌های این گروه، به هیچ وجه فراگیر و همه شمول نیست. عمران خان گفته است به رسمیت شناختن این دولت از سوی همسایگان افغانستان یک تصمیم جمعی خواهد بود.

نخست وزیر پاکستان در همین مصاحبه گفته است کشورش «نگران احتمال وقوع بحران انسانی و پناهندگان و همچنین احتمال استفاده از خاک افغانستان از سوی گروه‌های مسلح است که با دولت پاکستان می‌جنگند و این به معنای یک افغانستان بی‌ثبات و آشفته است.»

اسلام‌آباد تقریبا دو دهه است که با طالبان پاکستان به خصوص در مناطق مرزی این کشور با افغانستان، ازجمله در ایالت وزیرستان در حال جنگ است.

این سخنان در حالی عنوان می‌شود که منصور احمدخان، سفیر پاکستان در افغانستان برای آموزش نیروهای امنیتی طالبان ابراز آمادگی کرده است. آقای احمدخان گفته است «اسلام‌آباد آماده‌است با تثبیت قدرت طالبان در افغانستان برای تامین امنیت افغانستان و آموزش نیروهای امنیتی دولت طالبان همکاری کند.»

آقای خان گفت: «ما قطعا می‌خواهیم برای آموزش نیروهای امنیتی و افزایش ظرفیت این نیروها با افغانستان و دولت افغانستان همکاری کنیم.»

رهبران حکومت پیشین افغانستان و از جمله اشرف غنی، مستقیما پاکستان را به حمایت از طالبان متهم می‌کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش بزرگ تحت رهبری روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان آغاز شد

پاکستان ساخت خط لوله واردات گاز ایران را پس از سال‌ها تصویب کرد

دو حزب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شهباز شریف توافق کردند