دیوان اروپایی حقوق بشر روسیه را مسئول مسمومیت و قتل الکساندر لیتوینینکو دانست

الکساندر لیتوینینکو، افسر سابق اطلاعاتی روسیه
الکساندر لیتوینینکو، افسر سابق اطلاعاتی روسیه   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

الکساندر لیتوینینکو، افسر سابق اطلاعاتی روسیه و از منتقدان دولت ولادیمیر پوتین بود که در سال ۲۰۰۶ در بریتانیا به پلوتونیوم آلوده شد و جان باخت.

دیوان اروپایی حقوق بشر روز سه شنبه روسیه را مسئول مسمومیت و مرگ الکساندر لیتوینینکو دانست.

الکساندر لیتوینینکو، افسر سابق اطلاعاتی روسیه و از منتقدان دولت ولادیمیر پوتین بود که سال ۲۰۰۶ در بریتانیا مورد سو قصد گرفت و جان باخت. به گفته مقامات پزشکی وی با پلوتونیم ۲۱۰ مسموم شده بود.

در رای دیوان با اشاره به تحقیقات پلیس پلیس بریتانیا آمده است که «ظن قوی وجود دارد که عاملان مسمومیت، از طرف دولت روسیه مامور شده بودند.»

دیوان در ادامه می‌گوید که دولت روسیه «توضیحاتی قانع کننده» برای رد تحقیقات کامل ارائه شده توسط پلیس بریتانیا ارائه نداده است.

روسیه: این رای بی اساس است

کرملین بلافاصله در واکنش به این موضوع حکم دیوان اروپایی حقوق بشر را «بی اساس» دانست و تاکیدکرد که آنرا به رسمیت نمی‌شناسد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «تحقیقاتِ (این پرونده) هنوز به هیچ نتیجه‌ای منجر نشده و طرح اتهاماتی از این دست حداقل بی اساس است. ما به هیج وجه قصد به رسمیت شناختن چنین تصمیمی را نداریم.»

سخنگوی کرملین در ادامه تاکید کرد: «بعید است که دیوان اروپایی حقوق بشر از اختیارات و ظرفیت‌های فنی لازم برای روشن‌گری در خصوص این پرونده برخوردار باشد.»

مطالب مرتبط