بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اورانیوم جهان کدام کشورها هستند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
معدن اورانیوم روسینگ در نامیبیا
معدن اورانیوم روسینگ در نامیبیا   -   کپی رایت  AP Photo

تولید اورانیوم در جهان طی سال ۲۰۲۰ با کاهش ۱۳ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۴۷ هزار و ۷۳۱ تُن رسید که پایین‌ترین حد در یک دهه گذشته به شمار می‌رود.

انجمن جهانی هسته‌ای (Word Nuclear Association) با انتشار گزارشی اعلام کرد که تولید اورانیوم در سال ۲۰۲۰ تنها جوابگوی ۷۴ درصد تقاضای جهانی این فلز بوده است. این انجمن افت تولید اورانیوم را متاثر از تعطیلی و تعلیق فعالیت معادن در پی همه‌گیری ویروس کرونا دانسته و خاطر نشان کرده است که در میان ۱۰ کشور برتر در زمینه تولید اورانیوم، نیجر و هند دو کشوری بوده‌اند که تولید خود در سال ۲۰۲۰ را به بیش از سال ۲۰۱۹ رسانده‌اند.

مطابق این گزارش، قزاقستان در سال ۲۰۲۰ به تنهایی ۴۱ درصد عرضه جهانی اورانیوم را در اختیار داشته و پس از این کشور، استرالیا با تولید ۱۳ درصد اورانیوم عرضه شده در جهان، در جایگاه دوم قرار گرفته است.

گزارش انجمن جهانی هسته‌ای حاکیست که نامیبیا در سال ۲۰۲۰ موفق شده با سبقت از کانادا به رتبه سوم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اورانیوم جهان صعود کند.

کانادا سال‌ها بزرگترین تولید کننده اورانیوم در جهان بود و حدود ۲۲ درصد نیاز جهان را تامین می‌کرد ولی از سال ۲۰۰۹، قزاقستان موفق شد جایگاه این کشور را تصاحب کند. تولید کانادا در سال ۲۰۲۰ نیز در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود ۴۴ درصد افت کرد که بیش از همه ناشی از تعلیق تولید معدن دریاچه سیگار واقع در ساسکاچوان به دلیل محدودیت‌های کرونایی بود.