Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کرگدن باغ‌وحش هلند طی حادثه‌ای هنگام جفت‌گیری غرق شد

کرگدن
کرگدن Copyright Public Domain
Copyright Public Domain
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک کرگدن ماده در باغ‌وحشی در شهر امن هلند در پی حادثه به هنگام اولین جفت‌گیری با یک کرگدن نر تازه‌وارد غرق شده است.

آگهی

یک کرگدن ماده در باغ‌وحشی در شهر امن هلند در پی حادثه به هنگام اولین جفت‌گیری با یک کرگدن نر تازه‌وارد غرق شده است.

این حادثه زمانی رخ داد که مسئولان باغ‌وحش «وایلدلندز»، در نزدیکی مرز آلمان، یک گردن نر سفید به اسم «لیمپوپو» را برای جفت‌گیری با دو کرگدن ماده وارد این مجموعه کردند.

کرگدن نر به محض ورود شروع به تعقیب «النا» یکی از کرگدن‌های ماده حاضر در باغ‌وحش کرد. در جریان این تعقیب و گریز بود که کرگدن ماده بر اثر خستگی زیاد به داخل یک چاله آب افتاد. نگهبانان باغ‌ وحش به سرعت کرگدن نر را دور کردند و به کمک کرگدن ماده رفتند اما به گفته مسئولان «متاسفانه این کمک برای النا خیلی دیر رسید و او غرق شده بود.»

لیمپوپو، کرگدن نر ۱۹ ساله، در اوایل ماه سپتامبر از باغ‌ وحش دیگری در هلند به این مجموعه رسیده بود و به عنوان بخشی از برنامه پرورش کرگدن در اروپا قرار بود با دو کرگدن ماده باغ وحش امن یعنی «النا» و «زرا» جفت‌گیری کند.

مقامات باغ‌وحش پیشتر و قبل از ورود بازدیدکنندگان ترتیبی داده بودند که کرگدن نر به محوطه کرگدن‌های ماده وارد شود. این کار هم انجام شده بود اما به نظر طبق برنامه پیش نرفت و به محض ورود کرگدن نر، کرگدن‌های ماده شروع به فرار کردند.

در بیانیه باغ وحش آمده است پس از ۱۵ دقیقه تعقیب و گریز النا که به نظر خیلی خسته می‌رسید در حوضچه‌ای کم‌عمق از آب سر خورد و نتوانست به پهلو بلند شود.

جان استامپل، دامپزشک باغ‌‌وحش، گفت: «شما شاید بخواهید از نرده‌‌ها بپرید و سر او را از زیر آب بیرون بکشید اما در واقعیت نمی‌توان این کار را انجام داد. کرگدن‌ها نه تنها بسیار خطرناک هستند، بلکه نزدیک ۲ تن نیز وزن دارند. ما با بیل به طرف آن‌ها دویدیم و نر را دور کردیم تا بتوانیم به ماده برسیم ولی خیلی دیر شده بود.»

مسئولان باغ‌وحش می‌گویند معمولا اولین باری که کرگدن‌های نر و ماده یکدیگر را می‌بینند نیاز به مداخله نگهبانان وجود دارد، ولی پیش از این هرگز کار به مرگ یکی از این جانوران نکشیده بود.

روزنامه برابانت داگبلاد گفته است کرگدن نر ۶ سال پیش از باغ‌وحشی در آلمان به یک پارک وحش در تیلبرگ در جنوب هلند منتقل شده بود به این دلیل که در آنجا «رفتار مناسبی با کرگدن ماده آنجا نداشت.»

از گونه کرگدن سفید جنوبی تنها ۱۰ هزار و ۸۰ قلاده در جهان وجود دارد. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت این نوع کرگدن‌ها در فهرست در فهرست گونه‌های «در آستانه تهدید» قرار داده است.

کرگدن‌ها عموما به خاطر شاخ‌های خود کشته می‌شوند و در نقاط مختلف آسیا برای مصارف دارویی و سنتی ارزشمند به حساب می‌آیند. با این حال پرورش آن‌ها بسیار دشوار است چرا که هر کرگدن ماده هر ۳ تا ۴ سال یک‌بار می‌تواند بچه به دنیا بیاورد و دوران بارداری‌اش نیز ۱۶ ماه طول می‌کشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تولد نادر توله کرگدن سوماترایی در اندونزی امید به حفظ این گونه درحال انقراض را افزایش داد

دو هزار و ۵۰۰ شاخ کرگدن را در هند سوزاندند

نتایج آزمایش کوکائین کوسه‌های آب‌های برزیل مثبت شد