Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار دبیر سازمان ملل به چین و آمریکا: از جنگ سرد جدید اجتناب کنید

آنتونی گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد
آنتونی گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با هشدار نسبت به احتمال وقوع «جنگ سرد جدید»، از آمریکا و چین به عنوان دو کشور بزرگ و بانفوذ خواست تا روابط «کاملاً ناکارآمد» خود را پیش از گسترش مشکلاتشان به سایر نقاط جهان، ترمیم کنند.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با هشدار نسبت به احتمال وقوع «جنگ سرد جدید»، از آمریکا و چین به عنوان دو کشور بزرگ و بانفوذ خواست تا روابط «کاملاً ناکارآمد» خود را پیش از گسترش مشکلاتشان به سایر نقاط جهان، ترمیم کنند.

او گفت که دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان با وجود شکاف‌های سیاسی در مورد حقوق بشر، اقتصاد، امنیت سایبری و حاکمیت در دریای چین جنوبی، باید در زمینه تغییرات آب و هوایی همکاری کنند.

آقای گوترش پیش از نشست سالانه رهبران کشورهای جهان در سازمان ملل متحد که این هفته برگزار می‌شود، در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت: «متأسفانه امروز ما فقط رویارویی داریم.»

دبیر کل سازمان ملل در ادامه با تأکید بر اینکه مشکلات واکسیناسیون، مشکلات تغییرات آب و هوایی و بسیاری از چالش های جهانی بدون روابط سازنده بین‌المللی و به‌خصوص روابط میان ابرقدرت ها حل نخواهد شد، گفت: «ما باید دوباره یک رابطه کاربردی بین این دو قدرت برقرار کنیم.»

آقای گوترش دو سال پیش به رهبران کشورهای جهان در مورد خطر تجزیه دنیا به دو بخش هشدار داده بود. او اینک بار دیگر هشدار گذشته خود را تکرار کرد و گفت که «رابطه ناکارآمد میان دو استراتژی رقیب» باید به زودی ترمیم شود.

وی گفت: «ما باید به هر قیمتی از جنگ سردی که متفاوت از جنگ گذشته و احتمالاً خطرناک تر و مدیریت آن دشوارتر است، اجتناب کنیم.»

جنگ به اصطلاح «سرد» میان اتحاد جماهیر شوروی و متحدان شرقی آن از یک سو و آمریکا و متحدان غربی‌اش از سوی دیگر بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد و با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به پایان رسید.

دبیر‌کل سازمان ملل متحد با بیان اینکه ناسازگاری های شوروی و آمریکا قوانین روشنی ایجاد کرده بود به گونه‌ای که هر دو کشور از خطر نابودی هسته ای آگاه بودند، نتیجه گرفت که جنگ سرد جدید می‌تواند خطرناک تر باشد.

ما باید به هر قیمتی از جنگ سردی که متفاوت از جنگ گذشته و احتمالاً خطرناک تر و مدیریت آن دشوارتر است، اجتناب کنیم.
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد

آقای گوترش همچنین از توافق آمریکا و بریتانیا برای تجهیز استرالیا به زیردریایی‌های هسته‌ای و غیرقابل شناسایی به عنوان «تنها یک قطعه کوچک از معمایی پیچیده‌تر» نام برد که نشان دهنده رابطه «کاملاً ناکارآمد بین چین و آمریکا» است.

توافق آمریکا، بریتانیا و استرالیا خشم فرانسه و چین را برانگیخت. فرانسه قراردادی به ارزش حداقل ۶۶ میلیارد دلار برای چندین زیردریایی متعارف برقی-دیزلی با استرالیا امضا کرده بود.

آقای گوترش همچنین در خصوص نقش سازمان ملل متحد در افغانستان جدید گفت که دخالت این نهاد بین‌المللی در این کشور به گونه‌ای که بتواند به ایجاد یک دولت فراگیر منجر شود و همچنین تضمین رعایت حقوق بشر و حذف تروریست ها و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، «یک رویا» است.

او همچنین از عدم همکاری کشورها برای مقابله با گرمایش زمین و اطمینان از واکسیناسیون همه مردم در تمام کشور‌ها ابراز تاسف کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد مبارزه با همه‌گیری کرونا در سال گذشته گفت: «ما نتوانستیم هیچ پیشرفت واقعی در رابطه با هماهنگ کردن موثر تلاش‌های جهانی در مورد مبارزه با بیماری کرونا داشته باشیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای گوترش گفت که «کاملاً غیرقابل قبول» است وقتی ۸۰ درصد از هموطنان پرتغالی‌اش واکسینه شده‌اند در حالی که در بسیاری از کشورهای آفریقایی، کمتر از ۲ درصد از مردم واکسینه شده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که کشورهای ثروتمند و توسعه یافته حدود ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف بازیابی شرایط پیش از همه‌گیری کرونا می‌کنند و کشورهای با درآمد متوسط حدود ۶ درصد و کم توسعه یافته‌ترین کشورها ۲ درصد از تولید اندک خود را صرف بهبود شرایط می‌کنند.

به گفته آقای گوترش، این امر باعث ناامیدی و بی‌اعتمادی در بخش‌هایی از کشورهای در حال توسعه شده است که واکسن و کمک برای بهبود وضعیت دریافت نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«هنر رزم» پکن بر سر تایوان؛ رویارویی نظامی آمریکا و چین چقدر محتمل است

آستین: سیاست‌های چین تهاجمی‌تر شده است اما آمریکا به دنبال ناتوی آسیایی نیست

گوترش خطاب به رهبران جهان: در کشورهای خود وضعیت اضطراری آب و هوایی اعلام کنید