روز جهانی پاک‌سازی زمین؛ ۵۰ میلیون نفر در ۱۸۰ کشور جهان زباله‌های رها شده در طبیعت را جمع کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
روز جهانی پاک‌سازی زمین؛ ۵۰ میلیون نفر در ۱۸۰ کشور جهان زباله‌های رها شده در طبیعت را جمع کردند
کپی رایت  AP Photo

حدود ۵۰ میلیون نفر در ۱۸۰ کشور جهان شنبه در روز جهانی پاک‌سازی طبیعت زباله‌های رها شده در خیابان‌ها، رودخانه‌ها، ساحل دریا‌ها، جنگل‌ها و صحراها را جمع کردند. 

این برنامه از سال ۲۰۱۸ اجرا می‌شود. فعالان محیط زیست هشدار می‌دهند که مقصد نهایی بسیاری از زباله پلاستیکی رها شده در طبیعت،‌ اقیانوس‌ها هستند. 

یکی از شرکت‌کنندگان این برنامه در رم، پایتخت ایتالیا می‌گوید: «ما به چشم خودمان تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین را دیده‌ایم... قدیمی‌ترها می‌توانند کار سیاسی بکنند اما ما عمل می‌کنیم.»

بنا به داده‌های وبسایت روز جهانی پاک‌سازی طبیعت، در اروپا آلمان با  ۹۰۰، فرانسه با ۶۰۰ و ایتالیا با بیش از ۵۰۰ برنامه نظافتی بزرگ، رکوردداران امسال این روز بودند. با این حال کشورهایی نظیر قبرس، لتونی، لیختن‌اشتاین، مولداوی، رومانی، اسلونی و اوکراین، هیچ برنامه‌ای برای این روز برگزار نکردند.

روز جهانی پاک‌سازی طبیعت البته منحصر به اروپا نیست. در آفریقای جنوبی صدها نفر در برنامه تمیز کردن رودخانه‌های انباشته از زباله‌های پلاستیکی شرکت کردند. 

رسانه‌های ایران از برگزاری برنامه‌هایی برای پاکسازی آبشار دلفارد جیرفت (در استان کرمان)، طبیعت اطراف شهر قزوین و جاده کوهستانی روستای گردشگری سیاه کوه صومعه سرا خبر داده اند.