Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عامل بمب‌گذاری در مسجد مینه‌سوتا به ۵۳ سال حبس محکوم شد

دادگاه عامل بمب‌گذاری مسجد مینه‌سوتا
دادگاه عامل بمب‌گذاری مسجد مینه‌سوتا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیلی کلر هری، عامل بمب‌گذاری در دادگاه و پس از شنیدن حکم خود گفت با توجه به اینکه در ۴۷ سال ابتدایی عمرش، زندگی با برکتی داشته، نمی‌تواند از آنچه در سه سال اخیر گذشته شکایتی داشته باشد.

آگهی

رهبر یک گروه شبه نظامی در ایلینویز آمریکا به جرم بمب‌گذاری در مسجدی در مینه‌سوتا به ۵۳ سال زندان محکوم شد.

در آن بمب‌گذاری که در سال ۲۰۱۷ از سوی این جریان اسلام‌ستیز صورت گرفت اما در نهایت به کسی آسیبی نرسید و هیچ یک از کسانی که در مسجد حضور داشتند کشته یا زخمی نشدند.

خانم امیلی کلر هری که عامل این حمله بوده خود را تراجنسیتی خوانده و به پنج اتهام محکوم شده که از آن جمله می‌توان به خسارت به اموال، ممانعت از اعمال آزادانه اعتقادات مذهبی و ایجاد رعب و وحشت اشاره کرد.

اعضای مسجد از قاضی خواسته بودند برای عامل این حمله حبس ابد تعیین کند تا پاسخی برای شوک و وحشتی باشد که امیلی برای اعضای این مسجد ایجاد کرده است. آنها می‌گویند هنوز بسیاری از کسانی که در مرکز اسلامی فاروغ نماز می‌خواندند به این مسجد بازنگشته‌اند و مادران می‌ترسند فرزندان خود را به این مکان مذهبی بیاورند. این در حالیست که دادستان‌ها به دنبال صدور حکم مرگ برای امیلی بودند اما او اتهام بمب‌گذاری را نپذیرفته است.

با این حال با نظر قاضی حکم امیلی ۵۳ سال حبس خواهد بود. داناوان فرانک، قاضی این پرونده پس از صدور حکم گفت: «تنوع یکی از نقاط قوت کشور ما است و هرکسی که این‌را نمی‌فهمد وعده قانون اساسی این کشور که مردم زیادی را به اینجا آورده درک نکرده است.»

فرانک همچنین در خصوص حکم تاکید کرد که هر چیزی کمتر از ۶۳۶ ماه زندان برای این مجرم، بی‌احترامی به قانون به شمار می‌رفت.

امیلی قبل از محکومیت در اظهارنظر کوتاهی گفت: «از آنجا که ۴۷ سال ابتدایی زندگی من خوب و با برکت بوده، نمی‌توانم از آنچه که در سه سال اخیر بر من گذشته شکایت داشته باشم.» اشاره او به سه سال آخر، مدتی است که در زندان به سر برده است. او همچنین در ادامه برای قربانیانی که در دادگاه حضور داشتند از «حضرت مسیح طلب غنی‌ترین برکات خدا» را کرد.

با توجه به تراجنسیتی بودن امیلی، دادگاه گفته آمادگی دارد که او را به زندان زنان بفرستد اما تصمیم در این خصوص بر عهده اداره زندان‌ها خواهد بود.

اعضای مسجد فاروغ، حکم صادر شده را عدالت و پاسخی مناسب به حمله‌ای می‌دانند که باعث شده بیش از چهار سال آرامش نماز گزاران را به هم بریزد.

در صبح ۵ اوت ۲۰۱۷ چندین مرد در دارالفاروغ برای نماز صبح جمع شده بودند که یک بمب لوله‌ای از پنجره به داخل نمازخانه پرتاب شد. تحقیقات هفت ماهه مقامات را به کلارنس در ایلینوی رساند. جایی که یک جامعه روستایی در ۱۹۰ کیلومتری جنوب شیکاگو، هری و دیگر متهمان از حمله مایکل مک مرتر و جو موریس زندگی می‌کنند.

مقامات می‌گویند هری ۵۰ ساله و گروهی که نام خود را خرگوش‌های سفید گذاشته این حمله را طراحی و اجرا کرده است. رهبران این گروه هری، مک وورتر و موریس بوده‌اند. دادستان در دادگاه اعلام کرد که انگیزه این گروه از اجرای این حمله نفرت نسبت به مسلمانان بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که ادعا می‌کرد بمب دارد در نزدیکی کنگره آمریکا بازداشت شد

انگیزه بمبگذار نشویل آمریکا؛ تئوری «خزندگان فرازمینی و باراک اوباما مارمولک»؟

رسانه‌های آمریکایی: مظنون جدید در بمب‌گذاری لاکربی تحت پیگرد قرار خواهد گرفت