Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

جانشینی مرکل؛ نامزدهای صدراعظمی آلمان در مناظره تلویزیونی با هم روبرو شدند

مناظره تلویزیونی نامزدهای جانشینی آنگلا مرکل
مناظره تلویزیونی نامزدهای جانشینی آنگلا مرکل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظرسنجی های زودهنگام اولیه نشان می‌دهد که اولاف شولتز، کاندیدای سوسیال دموکرات های میانه برای صدراعظمی آلمان در مناظره تلویزیونی سه جانبه عصر یکشنبه به اندازه کافی تلاش کرد تا برتری نسبی اما قوی نسبت به رقبای خود را در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی حفظ کند.

آگهی

نظرسنجی های زودهنگام اولیه نشان می‌دهد که اولاف شولتز، کاندیدای سوسیال دموکرات‌های میانه برای صدراعظمی آلمان در مناظره تلویزیونی سه جانبه عصر یکشنبه به اندازه کافی تلاش کرد تا برتری نسبی اما قوی نسبت به رقبای خود را در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی حفظ کند.

درست چند لحظه پس از پایان ۹۰ دقیقه‌ای «تروئل» در شبکه‌های عمومی آلمان، یک نظرسنجی نشان داد که ۴۱ درصد از هزار و ۵۰۰ شرکت کننده در این نظرسنجی، سخنان آقای شولتز را قانع کننده تر می‌دانند. بر اساس این نظرسنجی آرمین لاشت، نامزد اتحادیه دموکراتیک مسیحی و آنالنا بربوک از حزب سبزها به ترتیب با ۲۷ و ۲۵ درصد در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند.

سوالات سخت پولشویی

در دومین از سه مناظره پیش از انتخابات در آلمان، نامزد اصلی جایگزینی آنگلا مرکل به عنوان صدراعظم این کشور با سوالات سختی درباره اینکه آیا وزارتخانه تحت امر او در جلوگیری از تحقیقات پولشویی نقش داشته است، روبرو شد.

آقای شولتز از سوسیال دموکرات‌های چپ میانه و وزیر دارایی آلمان که خود را برای حمله آماده کرده بود، با عصبانیت لاشت را متهم به کشیدن تصویری گمراه کننده کرد که تحقیقات را نادیده گرفته است. او در ادامه گفت که از زمان تصدی پستش در سال ۲۰۱۸، نظارت مالی بر این وزارتخانه را افزایش داده است.

آقای شولتز همچنین انکار کرد که هفته گذشته دفتر او مورد تحقیقات مستقیم دادستان‌ها از وزارتخانه های دارایی و دادگستری این کشور قرار گرفته است.

این حمله از سوی نزدیک‌ترین رقیب او، آرمین لاشت از بلوک اتحادیه راست میانه صورت گرفت که در پی دو رسوایی مالی دیگر که سوالاتی در مورد کوتاهی شولتز در انجام وظایفش به عنوان وزیر و شهردار قبلی هامبورگ ایجاد کرده است، صورت گرفت.

لاشت به شولتز گفت: «اگر وزیر دارایی من به شیوه شما کار می‌کرد، ما مشکل جدی داشتیم.»

البته آنالنا بربوک، نامزد حزب سبز با استفاده از این فرصت برای حمله به دو نامزد دیگر، از اینکه آنها با وجود سمت های دولتی نتوانسته اند در مورد میلیاردها پولی که دولت هر ساله از طریق فرار مالیاتی و پولشویی از دست می‌دهد، به درستی عمل کنند، انتقاد کرد.

بیشتر مباحثی که روز یکشنبه در مناظره نامزدهای جانشینی آنگلا مرکل برای صدراعظمی آلمان مطرح شد به مسائل اساسی از جمله سیاست‌های احزاب در زمینه مسکن، بهداشت، حقوق بازنشستگی، مالیات و مهاجرت اختصاص داشت.

بحران آب و هوا

خانم بربوک در این مناظره تلاش کرد تا حد زیادی از حملات شخصی به رقبای خود خودداری کند و بر موضوعات مورد دغدغه خود در زمینه عدالت اجتماعی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تمرکز داشته باشد.

بربوک هنگام اعتراض به مردان طرفین خود در مورد سابقه احزابشان در مورد بحران آب و هوا قوی‌ترین حالت خود را داشت. او گفت: «ما اهداف آب و هوایی خود را با عواقب شگرفی از دست داده‌ایم و شما هر دو مشخص کرده اید که خود را در مورد راه حل‌ها متمرکز نکرده‌اید، بلکه فقط یکدیگر را متهم می‌کنید که چه فردی مانع چه چیزی می‌شود.»

بربوک در خصوص ضرورت پیش انداختن زمان ممنوعیت استفاده از ذغال‌سنگ از سال ۲۰۳۸ به ۲۰۳۰ گفت: «دولت بعدی آخرین دولتی است که هنوز می‌تواند بر بحران آب و هوا فعالانه تأثیر بگذارد.»

اما هر دو نامزد دیگر ادعا کردند که احزاب آنها بحران را جدی می‌گیرد، هرچند هر دو بر اهمیت حفاظت از صنایع پیشرو آلمان، به ویژه خودرو و صنایع شیمیایی تاکید کردند.

لاشت گفت: «صنعت خودروسازی آلمان مدت‌ها است که در مسیر تعدیل است.» او گفت «با قوانین، ممنوعیت ها و مقررات، کار پیش نخواهد رفت مگر با پویایی.»

شولتز هم با بیان اینکه آلمان با «بزرگ ترین تغییر صنعتی در ۱۰۰ سال گذشته» روبرو بوده است، گفت: «ما ۲۵۰ سال سابقه اقتصادی و صنعتی داریم که بر اساس زغال سنگ، گاز و نفت ساخته شده است و اگر بخواهیم اکنون آن را تغییر دهیم، این بدان معناست که ما باید کارهای بسیار زیادی انجام دهیم تا واقعاً کار کند.»

مبارزه با رادیکال ها

لاشت به سرعت نکاتی را که مشتاق بود، در برابر شولتز مطرح کرد. او ابتدا خواست تا بار دیگر بداند که آیا شولتز با ائتلاف با حزب سوسیالیست چپ مخالفت می‌کند یا خیر. شولتز از پاسخ‌گویی صریح طفره رفت، همانطور که هنگام اعتراض توسط میبریت ایلنر، مجری مناظره در مورد اینکه چرا هنوز یک تیم احتمالی یا کابینه سایه برای پس از انتخابات ارائه نکرده است، سکوت کرد.

اما خود لاشت سپس به دلیل اظهارات همکاران حزبی خود، به ویژه کاندیدای اتحادیه دموکرات مسیحی در شرق آلمان، تحت فشار قرار گرفت. هانس-گئورگ ماسن بارها به خاطر اظهارات ناسیونالیستی که بسیاری معتقدند بیشتر متعلق به یک حزب راست افراطی است تا یک راست میانه مورد انتقاد قرار گرفته بود.

لاشت با دفاع از تصمیم مرکل در سال ۲۰۱۵ مبنی بر باز گذاشتن مرزهای آلمان برای صدها هزار نفر از افرادی که از جنگ و تعقیب در سوریه و دیگر مناطق فرار کرده‌اند، از تقبیح سخنان ضد مهاجرتی یکی از اعضای حزبش خودداری کرد.

آگهی

او از گفتن اینکه در صورت زندگی در حوزه انتخابیه خود به ماسن رای می‌دهد یا نه، خودداری کرد. او گفت: «تفاوت های زیادی میان من و آقای ماسن وجود دارد و او باید به روشی که من به عنوان رهبر حزب تعیین کرده‌ام، پایبند باشد.»

شولتز که بسیاری او را با وجود وابستگی به حزب متفاوتی از خانم مرکل، به عنوان نامزد ادامه دهنده راه صدراعظم کنونی آلمان می دانند، خود را به عنوان رهبری معرفی کرد که با افزایش حداقل دستمزدها و تضمین مستمری های پایدار برای ده‌ها، احساس همبستگی را که در دوران همه گیری کرونا دیده شد را ایجاد کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال سومین و آخرین مناظره، روز ۲۳ سپتامبر، سه روز قبل از انتخابات برگزار می‌شود.

بیش از ۶۰ میلیون آلمانی پارلمان جدید خود را در ۲۶ سپتامبر انتخاب خواهند کرد. حزبی که بیشترین کرسی را دارد به دنبال تشکیل دولت ائتلافی است و نامزد خود را به عنوان صدراعظم توسط قانونگذاران انتخاب می‌کند.

آگهی

در هر حال اگر نظرسنجی های فوری پس از مناظره روز یکشنبه نتیجه ای در بر داشته باشد، اتحادیه دموکرات مسیحی وقت زیادی برای کم کردن فاصله نخواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به نامزدهای انتخابات آلمان؛ مارکوس سودر، حقوق‌دانی از بایرن

نقش سوری‌ها در میانگین سنی بزرگترین اقتصاد اروپا؛ دریافت تابعیت آلمان رکورد زد

افزایش حملات به سیاستمداران در آلمان؛ آیا پای راست افراطی در میان است؟