Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پس‌لرزه جهانی کودتا در گینه؛ قیمت آلومینیوم به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته رسید

صنایع آلومینیوم آلمان
صنایع آلومینیوم آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت هر تُن آلومینیوم همزمان با افزایش نگرانی‌ها نسبت به کاهش عرضه آن در پی رخداد کودتای نظامی در گینه روز دوشنبه به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته رسید.

آگهی

قیمت جهانی آلومینیوم همزمان با افزایش نگرانی‌ها نسبت به کاهش عرضه آن در پی رخداد کودتای نظامی در گینه به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته رسید.

هر تُن آلومینیوم روز دوشنبه و در جریان معاملات بورس فلزات لندن ۳ هزار دلار داد و ستد شد؛ نرخی بی‌سابقه در بیش از یک دهه گذشته که فعالان بازار جهانی فلزات ثبت آن را ناشی از تحولات سیاسی در گینه، کشور آفریقایی غنی از معادن بوکسیت که منبع استخراج آلومینیوم است، می‌دانند.

البته بهای آلومینیوم پیش از رخداد کودتا و از ابتدای ماه جاری میلادی در حال افزایش بود و از ژانویه تا پایان ماه اوت نیز نزدیک به ۴۰ درصد بالا رفته بود که این صعود بیش از همه متاثر رونق‌گیری دوباره فعالیت‌های اقتصادی در جهان پس از کاهش محدودیت‌های کرونایی به ویژه در کشورهای توسعه یافته بود. در همین حال، افزایش قیمت برق در چین نیز موجب شد تا بخشی از صنایع آلومینیوم این کشور که در منطقه شین‌جیانگ غربی واقع شده‌اند، تحت فشار رشد هزینه‌ها، تولید خود را کاهش دهند.

گروهی از نیروهای ویژه به رهبری سرهنگ «ممادی دومبویا» روز ۵ سپتامبر طی یک کودتای نظامی قدرت را در به دست گرفتند و آلفا کُنده، رئیس جمهوری این کشور را بازداشت، دولت را از کار برکنار و اجرای قانون اساسی این کشور را متوقف کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ال دورادویی بنام افغانستان زیر پای طالبان؛ معادن غنی دست نخورده به چین می‌رسد؟

دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند

ارزش فلزات انباشته شده در سایکی ۱۶ «یک میلیون برابر» اقتصاد جهان است