Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مسئول سابق پنتاگون: ترامپ خواستار کم اهمیت جلوه دادن حمله موشکی ایران بود

حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق
حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته سخنگوی سابق وزارت دفاع آمریکا هدف کاخ سفید این بود که اطلاع رسانی در باره تعداد مصدومان و نوع مصدومیت آنها مرتب به روز رسانی نشود.

آگهی

به گفته یک سخنگوی دفاعی پیشین ایالات متحده، کاخ سفید از پنتاگون خواسته بود که گزارش صدمات مغزی نظامیان آمریکایی در جریان حمله موشکی سال گذشته ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق را کم اهمیت جلوه دهد و اطلاع‌رسانی در باره آن را به تاخیر بیاندازد.

الیسا فرح که در مقطعی به عنوان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ مشغول به فعالیت بود با اعلام این موضوع یادآور شد که وی سعی داشته فشارها را پس بزند و اینکه پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان کشورش در عراق لحظات بسیار دشواری را سپری کرده است.

به گفته وی این فشارها پس از آن از سوی کاخ سفید آغاز شد که ترامپ ادعا کرد حملات یاد شده هیچ تلفاتی نداشته و بعد به سردردهای جزئی اشاره کرده و گفت صدمات خیلی جدی نبوده است.

این ادعا در حالی مطرح شده بود که طبق گزارش های بعدی، حملات تلافی‌جویانه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد پنج روز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران سبب وارد آمدن آسیب‌های مغزی به بیش از یکصد سرباز آمریکایی شد.

این حملات بامداد روز هشتم ژانویه سال ۲۰۲۰ توسط یگان‌های موشکی سپاه پاسداران ایران صورت گرفت و علاوه بر پایگاه عین‌الاسد در استان انبار، یک پایگاه دیگر نیروهای آمریکایی در اربیل را نیز هدف قرار داد.

فرماندهان ایران ساعاتی پس از این حملات ادعا کردند که ده‌ها آمریکایی کشته شده اند اما کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا با رد این ادعا تاکید کردند که حتی یک سرباز ارتش ایالات متحده نیز در این حملات کشته نشده است.

نشریه گاردن در گزارشی به مناسبت گفتگوی پادکستی اخیر الیسا فرح با یک خبرنگار سابق شبکه سی ان ان یادآور شده که پس از حملات ایران به عین‌الاسد حدود هشتاد درصد مجروحان به صورت سرپایی مداوا شدن و پس از چند روز به محل ماموریت خود بازگشتند.

گاردین می‌افزاید که تنها ده نفر از نظامیان آمریکایی صدمات بیشتری متحمل شده بودند و طبق تشخیص مقامات ارتش برای درمان به آلمان و سپس به ایالات متحده منتقل شدند.

الیسا فرح که پس از مدتی برای انجام ماموریت به کاخ سفید منتقل شد، در گفتگو با پادکست «وان دسیژن» می‌گوید: «زمانی که ترامپ تاکید داشت حملات هیچ تلفاتی به همراه نداشته، دروغ نمی‌گفت زیرا این موضوع را ما به رئیس جمهوری منتقل کرده بودیم.»

وی همچنین در این مصاحبه ادعا کرده که دولت ترامپ مایل بوده تا در مورد صدمات حمله سکوت شود. الیسا فرح در بخشی از این گفتگو می گوید: «فکر می‌کنم پس از آن که کاخ سفید تلاش کرد که بگوید حملات موفقت آمیز نبوده و ایرانی‌ها صدمه‌ای به ما بزنند شرایط تغییر کرد و متزلزل شد؛ به نظرم آنها زیاده روی کردند.»

سخنگوی سابق پنتاگون که اکنون دیگر کارمند دولت نیست و در بخش خصوصی کار می‌کند سپس می‌افزاید: «به نظرم پس از آن تلاش شد تا در باره صدمات سنگین‌تری که بخشی از نیروهای آمریکایی در جریان حمله متحمل شدند، سکوت اختیار شود.»

به گفته خانم فرح؛ سیاست پنتاگون اینگونه بود که حقایق را آنگونه که اتفاق افتاده و مورد بررسی قرار گرفته به تدریج اعلام کند.

در نتیجه اینگونه شد که شمار کلی مصدومان گزارش شده در طول ماه ژانویه افزایش پیدا کرد و این مسئله کاخ سفید را عصبانی کرده بود.

الیسا فرح سپس تصریح می‌کند که کاخ سفید از پنتاگون خواسته بود آمار مصدومان را به شکل دیگری گزارش کنیم و یا آنرا به تاخیر بیاندازیم، هر ۱۰ روز یا دو هفته یک بار در باره آن اطلاع رسانی کنیم و یا یک جمع بندی کلی از این ماجرا ارائه دهیم.

به گفته خانم فرح هدف کاخ سفید این بود که اطلاع رسانی در باره تعداد مصدومان و نوع مصدومیت آنها مرتب به روز رسانی نشود.

سخنگوی سابق وزارت دفاع آمریکا در پایان با تاکید بر اینکه تلاش داشت تسلیم فشارها نشود، یادآوری می‌کند: «بر اساس تجربه شخصی به این نتیجه رسیدم که در این زمینه شفافیت همیشه بهترین دوست است.»

سپاه پاسداران پس از حملات یاد شده اعلام کرده بود که دو پایگاه نظامیان آمریکایی در استان الانبار و اربیل عراق را با بیست و دو فروند موشک هدف قرار داده است.

پنتاگون یک ماه پس از این حملات شمار سربازان آمریکایی را که متحمل صدمات مغزی شده بودند ۱۰۹ نفر اعلام کرد.

آگهی

کاخ سفید و یا مسئولان فغلی یا سابق پنتاگون تاکنون به این ادعای کارمند سابق خود واکنشی نشان نداده اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر آستین به مقر ناتو و سه کشور حوزه دریای سیاه؛ تلاش واشنگتن برای مقابله با روسیه

حمله موشکی ایران به نظامیان آمریکایی در عراق؛ ۱۱ سرباز تحت درمان قرار گرفتند

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد