افغانستان؛ دویست تبعه خارجی از کابل تخلیه می‌شوند

فرودگاه کابل
فرودگاه کابل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگرانی‌ها نسبت به آینده افغانستانِ تحت سلطه شبه‌نظامیان طالبان با معرفی فهرست کابینه دولت جدید این کشور تشدید شده است.

آگهی

دویست تبعه خارجی به عنوان نخستین گروه بزرگ پس از نظامیان آمریکایی مجوز خروج از افغانستان را از شبه نظامیان طالبان دریافت کردند.

در پی تشدید فشارهای بین‌المللی برای فراهم شدن زمینه تخلیه اتباع خارجی و آن دسته از شهروندان افغان که از بیم جان خواستار خروج از کشورشان هستند، طالبان سرانجام مجوز خروج دویست نفر را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های بین المللی در بعد از ظهر پنجشنبه، این افراد که قرار است تا ساعاتی دیگر از کابل تخلیه و به قطر منتقل شوند همگی خارجی بوده و در میان آنها تعدادی شهروند آمریکایی نیز دیده می‌شود.

افراد یاد شده در جریان عملیات بزرگ انتقال نظامیان که یک روز پیش از تصرف کابل به دست طالبان صورت گرفت موفق به خروج از افغانستان نشده بودند.

منابع آگاه به خبرگزاری رویترز و خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که طالبان برای خروج دویست تبعه خارجی و شماری از شهروندان آمریکایی که هنوز در افغانستان به سر می‌برند چراغ سبز نشان داده و این افراد با پرواز‌های چارتر فرودگاه را به مقصد قطر ترک خواهند کرد.

جدا از اتباع خارجی و شماری از شهروندان افغانستان که پیش‌تر با دفاتر دیپلماتیک کشورهای غربی و یا به صورت مترجم با نیروهای تحت مامور ناتو به رهبری آمریکا همکاری داشته و تحت فشار واشنگتن و قدرت‌‌های اروپایی زمینه خروج آنها از افغانستان فراهم شده، بسیاری از هنرمندان، فعالان مدنی، فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و اصحاب رسانه نیز در صدد یافتن فرصت مناسب برای ترک کشورشان هستند.

زنان افغانستان بیشترین نگرانی را نسبت به تحولات اخیر در کشورشان دارند و از زمان تسلط طالبان بر کابل تاکنون در پایتخت و چند شهر دیگر این کشور برای احقاق حقوق خود دست به تظاهرات زده‌اند.

نگرانی‌ها نسبت به آینده افغانستانِ تحت سلطه شبه‌نظامیان طالبان با معرفی فهرست کابینه دولت جدید این کشور تشدید شده است.

طالبان برغم وعده‌هایی که در نخستین روزِ به دست گرفتن قدرت از زبان سخنگوی خود به جهانیان داد چهره‌هایی تندرو نظیر سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی را که از افراطی‌ترین شاخه‌های این گروه شبه‌نظامی به شمار می‌رود، در ترکیب کابینه قرار داد و حتی یک سمت را به زنان این کشور اختصاص نداد.

رویکرد قابل انتظار از طالبان با گذشت زمان و به واسطه بسته‌تر کردن فضای اجتماعی بیش‌ از پیش برای شهروندان این کشور و جهانیان آشکار می‌شود.

تازه‌ترین اقدام شبه‌نظامیان در این راستا ممنوع کردن هرنوع تجمع اعتراض آمیز و برپایی تظاهرات در شهرهای این کشور است که با هدف خاموش کردن صدای زنان به پا خواسته و جلوگیری از بسط و گسترش نارضایتی‌ها فزاینده صورت می‌گیرد.

به رغم تشدید نگرانی‌ها در خصوص وضع محدودیت‌های بیشتر و محرومیت بخش عمده‌ای از جامعه افغانستان از آزادی‌هایی که طی بیست سال گذشته با رنج و خون بدست آمده بود، قدرت‌های غربی همچنان وعده برقراری احتمالی روابط با طالبان و شناخت مشروط مشروعیت این گروه تندرو را می‌دهند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه تظاهرات زنان در کابل با وجود تهدیدهای طالبان؛ شماری از خبرنگاران بازداشت شدند

بحران افغانستان؛ آنگلا مرکل خواستار گفتگو با طالبان شد

وزرای خارجه اتحادیه اروپا معیارهایی برای روابط با طالبان تعیین کردند