Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طالبان: تظاهرات بدون مجوز ممنوع، انتخابات با شرکت همه برگزار می‌شود

تظاهرات در کابل
تظاهرات در کابل Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این اول راه است، ما زمینه فعالیت و حضور زنان را فراهم می‌کنیم. آنها می‌توانند وارد دولت شوند. این در مرحله دوم خواهد بود.»

آگهی

وزارت داخله طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای انجام تظاهرات را «تحت هر نام و عنوانی» ممنوع خواند و اعلام کرد در صورت تخلف در این زمینه «مسئولیت هر حادثه‌ای بر عهدهٔ متخلفان خواهد بود».

گروه طالبان در اطلاعیه‌‌ای که شامگاه چهارشنبه منتشر کرد با اعلام آن‌که «شماری از مردم کابل و برخی ولایات با تظاهرات روزهای اخیر «برای چندمین روز متوالی امنیت را به هم می‌زنند و زندگی عادی را مختل می‌کنند» تصریح کرد که «اعتراضات باید قانونی باشد» و نیازمند «مجوز وزارت دادگستری» است.

وزارت داخله طالبان در ادامه متذکر شده است: «تا زمانی که تمام مراحل قانونی در این مورد به پایان نرسیده هیچکس نباید اعتراضات برپا کرده و موجب نگرانی شهروندان شود.» و همچنین هشدار داد‌ که «متخلفان با اقدامات قانونی شدید مواجه خواهند شد.»

«انتخابات برگزار می‌شود»؛ «دولت موقت است»

از سوی دیگر سخنگوی طالبان اعلام کرد که انتخابات در افغانستان برگزار می‌شود و همه افغان‌ها در آن شرکت می‌کنند. ذبیح‌الله مجاهد افزود که طالبان تلاش می‌کند «شخصیت‌های با کفایت افغان خارج از طالبان» را وارد دولت جدید کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی در مصاحبه‌ای با شبکه الجزیره گفت: «انتخاباتی برگزار خواهد شد و همه طرف‌های افغان در مرحله آینده در آن شرکت خواهند کرد.»

ذبیح‌الله مجاهد همچنین در زمینه حضور زنان تصریح کرد که «دولت فعلی موقت است» و افزود: «این اول راه است، ما زمینه فعالیت و حضور زنان را فراهم می‌کنیم. آنها می‌توانند وارد دولت شوند. این در مرحله دوم خواهد بود.»

طی بیش از سه هفته که طالبان پایتخت افغانستان را در اختیار گرفته‌اند گروه‌های مختلفی از مردم به‌ویژه زنان در کابل،‌ هرات و مزار شریف دست به اعتراض‌ زدند. شماری از معترضان در روزهای گذشته شعارهایی از قبیل «آزادی» ، «مرگ بر پاکستان» و نیز «کابینه بدون زن ناکام است» سر دادند.

نیروهای طالبان با خشونت با تظاهرکنندگان برخورد کرده‌‌اند و روز سه شنبه دو تن در جریان اعتراضات هرات جان باختند. طالبان همچنین شماری از خبرنگاران و اهالی رسانه را موقتا بازداشت کرده و برخی از آنها را کتک زده‌اند. دستیار گزارشگر یورونیوز در کابل نیز یکی از این افراد بوده که مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه فرانسه: طالبان دروغ می‌گویند، پاریس حکومت آنها را به رسمیت نمی‌شناسد

سخنگوی طالبان تشکیل دولت جدید افغانستان را اعلام کرد

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد