Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بدقولی روسیه در تحویل واکسن؛ اتریش یک میلیون دُز آسترازنکا به ایران داد

واکسن آسترازنکا
واکسن آسترازنکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که مقام‌های ایرانی می‌گویند روسیه در تحویل واکسن اسپوتنیک بدقولی کرده، اتریش یک میلیون دز واکسن آسترازنکا به ایران اعطا کرد.

آگهی

وزیر خارجه اتریش از اهدای یک میلیون دز واکسن آسترازنکا به ایران برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ خبر داد.

الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش با بیان این مطلب در حساب توییتری وزارت امور خارجه این کشور با بیان این خبر ابراز خوشحالی کرد که کشورش با اهدای یک میلیون دز واکسن آسترازنکا از مردم ایران حمایت می‌کند.

آقای شالنبرگ همچنین تاکید کرده: «مقابله با ویروس کرونا نبرد جهانی بسیار اهمیت دارد و نباید در هیچ بخشی از جهان شاهد نقطه‌ای خالی از واکسیناسیون باشیم.»

اتریش از ماه مارس و بعد از مرگ یکی از شهروندانش پس از دریافت واکسن آسترازنکا، تزریق این واکسن را متوقف کرد.

این تصمیم اتریش در حالی رسانه‌ای شده که همزمان، اعلام وزارت بهداشت در خصوص بدعهدی روسیه در تحویل واکسن اسپوتنیک به ایران خبر داده است.

بدقولی روسیه

علیرضا رئيسی معاون وزارت بهداشت روز سه‌شنبه در نامه‌ای به دانشگاه علوم پزشکی با تایید بدعهدی روسیه در تامین واکسن اسپوتینک تعهد داده، نوشت: «با توجه به عدم تامین دوز دوم واکسن اسپوتنیک‌وی از سوی روسیه و نامشخص بودن زمان تامین آن در آینده نزدیک، به منظور پیشگیری از تاخیر بیشتر واکسیناسیون و اعتراضات دریافت‌کنندگان نوبت اول و براساس مصوبه کمیته فنی کشوری واکسیناسیون کرونا، لازم است به افرادی که نوبت اول واکسن اسپوتنیک‌وی را دریافت کرده‌اند، یک نوبت واکسن استرازنکا به جای نوبت دوم واکسن اسپوتنیک‌وی تجویز شود.»

بر این اساس قرار است افرادی که در ایران در دز نخست، واکسن اسپوتینک دریافت کرده‌اند، برای دز دوم به آنها واکسن آسترازنکا تزریق شود.

بدعهدی روسیه در حالی اتفاق می‌افتد که ایران در زمره نخستین کشورهایی بود که واکسن اسپوتینک روسیه را دریافت می‌کرد. پیشتر هم مقام‌های وزارت بهداشت ایران چندین بار از بدقولی روسیه در تحویل واکسن اسپوتینک گلایه کرده بودند.

طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت ایران، تا روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور در مجموع ۱۹ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۹۵۴ نفر دست‌کم دز نخست واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند. حدود نیمی از این تعداد یعنی ۱۰ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۳۰۰ نفر به صورت کامل واکسینه شده‌ و هر دو دز واکسن کرونای خود را تزریق کرده‌اند.

این در حالی است که آمار روزانه تلفات کرونا در ایران همچنان بالای ۶۰۰ نفر است.

طبق اعلام آمار رسمی وزارت بهداشت در روز ۱۶ شهریور، طی ۲۴ ساعت اخیر ۶۳۵ نفر دیگر زندگی خود را به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از دست داده‌اند. همچنین ۲۷ هزار و ۱۳۸ بیمار جدید هم به آمار پیشین مبتلایان کرونایی اضافه شده است.

طبق آمارهای رسمی مقام‌های دولتی در ایران، تاکنون ۱۱۱ هزار و ۸۹۲ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جریمه چند هزار یورویی در انتظار واکسینه نشده‌ها در اتریش

واکسیناسیون کرونا در اروپا؛ کدام کشورها پیشتاز و کدام کشورها از قافله عقبند؟

درخواست سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ثروتمند: تا پایان سال دوز سوم نزنید