Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران حمله به پنجشیر را به شدت محکوم کرد

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران Copyright محمد بابایی، ایرنا
Copyright محمد بابایی، ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) حملات شب گذشته طالبان به دره پنجشیر در افغانستان را محکوم کرد.

آگهی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) حملات شب گذشته طالبان به دره پنجشیر در افغانستان را محکوم کرد.

آقای خطیب‌زاده با بیان اینکه «پنجشیر تنها راه حل سیاسی دارد»، گفت: «اخباری که از پنجشیر می‌رسد اخبار نگران‌کننده‌ای است. حملات دیشب به اشد وجه محکوم است. شهادت رهبران افغانستان مایه تأسف است.»

روز یکشنبه در حملات شبه نظامیان طالبان به ولایت پنجشیر، فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی و ژنرال عبدالودود ذره، خواهرزاده و دستیار احمدشاه مسعود کشته شدند.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود همچنین گفت ایران گزارش‌ها درباره حضور نیروهای خارجی در حمایت از طالبان در جریان تصرف دره پنجشیر را «در دست بررسی» دارد و اضافه کرد: «هر گونه مداخله خارجی در امور افغانستان از نظر ما محکوم است. موضوع پنجشیر باید از طرف گفت وگو و با وساطت و حضور بزرگان افغانستان حل و فصل شود.»

احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود که به همراه شماری از شبه‌نظامیان محلی و اعضای سابق ارتش افغانستان در پنجشیر جبهه‌ای موسوم به «جبهه مقاومت ملی» را علیه طالبان تشکیل داده‌ است، روز دوشنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «طالبان با ما نمی‌جنگند بلکه ارتش پاکستان و سازمان اطلاعات این کشور آن‌ها را رهبری می‌کنند. طالبان آنقدر قوی نیست که با ما درگیر شود اما ارتش پاکستان با آنها همکاری می‌کند.»

پیشتر اعلام شده بود که ژنرال فیض حمید، رئیس کل سازمان اطلاعات ارتش پاکستان روز شنبه ۴ سپتامبر به دعوت طالبان به کابل سفر کرده است و روز گذشته نیز اخباری در مورد حمله بالگردها و پهپادهای پاکستانی به پنجشیر منتشر شد.

گروه طالبان اعلام کرده است که کنترل کامل دره پنجشیر، آخرین نقطه‌‌ای از افغانستان که خارج از کنترل آن‌ها بوده را به دست گرفته است اما جبهه مقاومت پنجشیر این خبر را تکذیب کرده است.

در روزهای گذشته و با تصرف پایتخت افغانستان و کنترل تمام این کشور به دست طالبان، درگیری‌های شدیدی در ولایت پنجشیر که در شمال کابل واقع شده است بین شبه نظامیان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی رخ داد.

ولایت پنجشیر به عنوان منطقه ضد طالبان و محل فرمانده احمد شاه مسعود که در سال ۲۰۰۱ توسط گروه القاعده ترور شد، مشهور است. احمدشاه مسعود در دهه ۱۹۸۰ نیز با نیروهای شوروی جنگیده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امرالله صالح به یورونیوز: خبر خروج من از افغانستان و پنجشیر تبلیغ دشمن است

شاخص صلح جهانی؛ ایرانی‌ها تا چه حد در مقایسه با دیگر کشورها در امنیت و آرامش هستند؟

رویترز با استناد به منابع اطلاعاتی آمریکا: حملات انتحاری کرمان کار «داعش خراسان» در افغانستان بود